DOLAR
33,0573
EURO
36,1128
ALTIN
2.567,34
BIST
11.064,85


TOBB’NİN ÇAĞRISIYLA TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI ANKARA’DA YAPILDI

TOBB’NİN ÇAĞRISIYLA TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI ANKARA’DA YAPILDI
17.08.2023 13:51
0
A+
A-

TOBB’NİN ÇAĞRISIYLA TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI ANKARA’DA YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin çağrısıyla “Türkiye Ekonomi Şurası” Ankara’da yapıldı.TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun davetiyle toplanan Türkiye Ekonomi Şurasına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel katıldılar.

 

TOBB üyesi 365 Oda ve Borsanın Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımıyla yapılan Türkiye Ekonomi Şurasında Milas Ticaret ve Sanayi Odasını Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer temsil etti.

 

Türkiye Ekonomi Şurasında bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu reel sektör firmalarının son dönemde finansmana erişimde büyük zorluklar yaşadığını belirterek özellikle KOBİ kredilerinin reel olarak artmamasının, zincirleme etkiyle ülkenin ve sektörlerin tamamına olumsuz şekilde yansıdığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

 

“Reel sektör firmalarımız son dönemde finansmana erişimde büyük zorluklar yaşıyor. Özellikle KOBİ kredilerinin reel olarak artmaması, zincirleme etkiyle ülkenin ve sektörlerin tamamına olumsuz yansıyor. Büyümenin bereketi her kesime yansısın istiyorsak, KOBİ’lerimize destek vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız. İkincisi, OECD katılık endeksinde İskandinav ülkeleri dahil en katı iş gücü piyasası bizde. Bundan da herkes muzdarip. Mevzuatımız, daha fazla istihdam sağlayabilecek girişimcileri, adeta bundan caydırır bir halde. Vatandaşlarımızın da daha fazla iş imkanına ulaşmasına, daha çok kazanmasına engel çıkarıyor. İstihdamı cezalandıran değil, ödüllendiren bir yaklaşımla çalışma hayatına bakılmalı.”

 

 

Konuşmasında yatırımların önünü açabilmek üzere, yatırım yeri sorununun çözülmesini gerektiğine de değinen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

 

“Sanayi yatırımlarının ülke yüzölçümü içindeki payı Almanya’da yüzde 4, İtalya’da yüzde 2,8, OECD ortalaması bile yüzde 2,4. Bizde ise sadece binde 3. Sanayimiz, dünyadaki rakiplerinin onda biri kadar alanda faaliyet gösteriyor, buna rağmen küresel rekabette ayakta kalmayı başarabiliyoruz. Sanayi arazilerinin kapasitesinin en az 2 katına çıkarılmasına ilişkin bir master plan hazırlanmalı, arsa alımı ve bina inşaatına ilişkin finansman çözümleri geliştirilmeli. Böylece sanayicimiz kısıtlı sermayesini daha verimli alanlarda yatırım yaparak değerlendirmeli.”

 

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise konuşmasında, “Para politikası, maliye politikası ve yapısal reform adımlarını kademeli bir şekilde devreye alarak Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi, sürdürülebilir bir büyüme için daha elverişli bir ortamın sağlanması ve ekonomimizin potansiyelinin daha da yükselmesini istiyoruz.” dedi. Yılmaz, TOBB çatısı altında Oda, Borsalar aracılığıyla iş dünyasının talep ettiği pek çok konuyu hayata geçirdiklerini, mesleki eğitimin yaygınlaşmasından, kara gümrük kapılarının modernize edilmesine, lisanslı depoculuk sisteminin ülkeye kazandırılmasından Oda, Borsaların dijitalleşmesine birlikte adım attıklarını ifade etti.

 

TOBB’nin şura öncesinde yaptığı sorun ve çözüm önerilerinin yazılı olarak bildirilmesi talebi üzerine MİTSO da üyelerinin krediye ulaşmada yaşadığı sorunları dile getirerek yöremizdeki KOBİ’lerin ve ihracatçı firmaların krediye ulaşımının kolaylaştırılmasını talep etti.

 

TOBB’nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Şurası sonrasında görüşlerini açıklayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Şura yararlı oldu. Odalar ve borsalar taleplerini dile getirdiler. Sorunlarını anlattılar. Üyelerinin durumun ve beklentilerini ifade ettiler. Biz de MİTSO olarak üyelerimizin taleplerini, beklentilerini iletme fırsatı bulduk” dedi.

 

Yazı detayını buraya yazınız