DOLAR
32,5117
EURO
34,5921
ALTIN
2.492,39
BIST
9.548,09


TÜRKİYE – AB İŞ DÜNYASI DİYALOGU KAPSIMINDA TÜRKİYE’DEN VE AB’DEN ODA VE BORSA YÖNETİCİLERİNE BODRUM’DA EĞİTİM

TÜRKİYE – AB İŞ DÜNYASI DİYALOGU KAPSIMINDA					  TÜRKİYE’DEN VE AB’DEN ODA VE BORSA YÖNETİCİLERİNE BODRUM’DA EĞİTİM
02.05.2019 14:40
0
A+
A-

“Türkiye-AB İş Dünyası Diyalogu” (TEBD) projesinin “Akademi 2019 Eğitim Programı” kapsamında oda ve borsaların üst ve orta düzey yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen eğitim Bodrum’da yapıldı.  Bodrum Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen eğitime AB üyesi bazı ülkelerden ve Türkiye’nin çeşitli illerinden oda ve borsaların yöneticileri katıldılar. Eğitimde Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aykal da yer aldılar.  

            Euro Chambers’in TOBB adına yürüttüğü “Türkiye Avrupa İş Diyalog Projesi” kapsamında Bodrum’da, Caresse Otel’de, Türkiye – AB İş Dünyası Diyalogu (TEBD) projesinin Akademi 2019 Eğitim Programı kapsamında bir eğitim düzenlendi. Eğitime, Avrupa ve Türkiye’deki oda ve borsaların üst ve orta düzey yöneticileri kadılar.  Eğitimin sonunda, başarılı olan oda ve borsa yöneticilerine başarı belgeleri verildiği bir tören düzenlendi. Eğitime TOBB adına katılan Birliğin Avrupa Birliği Dairesinden Selvet Mergen, söz konusu eğitim programının iki yıl süreceğini belirtti. Selvet Mergen “Aslında bu çok daha büyük bir projenin bir parçası. Euro Chambers’ın TOBB adına yürüttüğü Türkiye Avrupa İş Diyalogu Projesi’nin bir parçasıydı bu eğitim. Bu proje yaklaşık iki yıl sürecek. Bütçenin yarısı eşleştirme projelerine gidecek. Hibeler dağıtılacak odalara. Elbette odaların verdiği ve seçilmiş projelere verilecek bu hibeler. Ama onun dışında kalan bütçe de burada olduğu gibi muhtelif eğitimlerde kullanılacak” diye konuştu. Selvet Mergen konuşmasında “Akademi 2019 Eğitim Programı”na Avrupa Odalarından da gelenler olduğunu da belirterek “Fransa, Polonya, Bulgaristan, İspanya gibi ülkelerin yanında ülkemizin her bir bölgesindeki odalarımızdan, Malatya’dan, Sakarya’ya, Tekirdağ’dan Antalya’ya, Kayseri’ye kadar katılımcılarımız oldu. Genel Sekreter ya da üst düzey müdür düzeyinde oda çalışanlarımızı davet ettik. Dört gün boyunca bir takım teknik konularda çok sıkı bir eğitim programı uyguladık. Eğitimcilerimiz Avrupa’daki Odalardan geldiler. Bu eğitimciler sadece eğitmen değil, aynı zamanda uygulayıcılar da. Özellikle Fransa ve İspanya’dan gelen eğitimciler Avrupa’daki uygulamaları ve kaynak yaratma usullerini anlattılar. Bence çok verimli ve başarılı bir eğitim gerçekleşti. Ülkemiz odaları da birbirleri ile tanışarak çeşitli diyaloglar içine girmiş oldular. Böylelikle bir network oluşturdular. Faydalı olduğuna dair yorumlar alıyorum. Demek ki doğru bir proje…”dedi.

             Törende Eurochambers Direktörü Dirk Vantyghem ve BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan da yaptıkları konuşmalarda söz konusu eğitimin önemini vurguladılar.  Konuşmaların ardından eğitimde başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan oda ve borsa yöneticilerine sertifikaları BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, BODTO Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aykal ve Eurochambers Direktörü Dirk Vantyghem tarafından verildi.    

             MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer törende yaptığı konuşmada dört gündür devam eden bu eğitimin çok önemli bir eğitim olduğunu belirterek “Milas ve Bodrum beraber hareket eden ilçeler. Biliyorsunuz havalimanımız da beraber. Bölge ekonomisinin ve odalarımızın gelişimine önemli katkı sağladıkları için bu tür toplantılar çok önemli. İyi bir toplantı olduğuna inanıyorum. Dilerim devamı gelir” dedi.

            BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan ise konuşmasında “Bizim eksik yönümüz Avrupa iş insanları ile olan koordinasyonumuzdur. Çok ciddi kaynaklar var ve bizlerin bu kaynaklardan faydalanmamız gerekiyor. Bu güne kadar yeterince faydalanamadığımızı düşünüyorum. Belki de bu bir ilk adım olur. Birçok sorunumuza kaynak olacağına inanıyorum. Bu ilk adımın atıldığını ve bu tür eğitim toplantılarının devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.