DOLAR
32,6078
EURO
34,8089
ALTIN
2.494,00
BIST
9.524,59


Yeni Ekonomi Dergisi, Reşit Özer röportajına 4 sayfa yer verdi: “ZEYTİNYAĞINDA PRİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR”

Yeni Ekonomi Dergisi, Reşit Özer röportajına 4 sayfa yer verdi: “ZEYTİNYAĞINDA PRİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR”
03.02.2021 16:20
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Türkiye’nin seçkin ekonomi dergilerinden birisi olan Yeni Ekonomi dergisinin şubat ayında yayınlanan 39’uncu sayısına verdiği röportajda zeytinyağına uygulanan prim sisteminin değiştirilmesini istedi. Dergiden Kemal Ceylan’ın sorularını yanıtlayan Özer, “Zeytinyağının kalitesine bakılmaksızın kilogram başına verilen prim sistemi değiştirilmeli, düşük asitli zeytinyağına daha yüksek, yüksek asitli zeytinyağına daha düşük pirim verilmelidir” dedi. Dergi, Reşit Özer röportajına dört sayfa yer ayırdı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, İstanbul’da yayınlanmakta olan aylık Yeni Ekonomi dergisinin Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınmasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Danışma kurulunda Milaslı işadamı Uğur Terzioğlu’nun da görev aldığı Yeni Ekonomi dergisinden Kemal Ceylan‘ın yönelttiği sorulara verdiği yanıtta zeytinyağına uygulanmakta olan prim sisteminin değişmesi gerektiğini belirtti. Özer “Bugün uygulanmakta olan prim sistemi değiştirilmelidir. Zeytin yağının kalitesine bakılmaksızın kilogram başına verilen prim sistemi değiştirilmeli, düşük asitli zeytinyağına daha yüksek,  yüksek asitli zeytinyağına daha düşük prim verilmelidir” dedi.

Röportajda Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınmasının sadece Milas için değil Türkiye’nin tüm zeytinyağı üreten bölgeleri için de çok önemli olduğunu belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Türkiye’de coğrafi işareti kalite özelliklerinde ne kadar çok artarsa AB pazarında elimiz o kadar güçlenir. AB coğrafi işaretli zeytinyağımız arttıkça, AB’de Türkiye’nin İspanya ve İtalya seviyesinde bir zeytinyağı üreticisi ülke olduğu algısı yerleşecektir. Bundan da tüm bölgelerimizdeki üreticilerimiz kazanacaktır” dedi.

 

Yazı detayını buraya yazınız