DOLAR
32,8925
EURO
35,8429
ALTIN
2.530,92
BIST
11.172,75


ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİNİN DİLEĞİ : TAĞŞİŞ ÖNLENSİN

ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİNİN DİLEĞİ : TAĞŞİŞ ÖNLENSİN
15.11.2017 16:33
0
A+
A-

*Yeni hasat mevsimi öncesinde, Milas’ın en yoğun zeytinliklerinin bulunduğu Bafa bölgesindeki zeytinyağı fabrikalarını ziyaret eden MİTSO yöneticilerinden zeytinyağı üreticilerinin ortak dileği; zeytinyağında tağşiş önlensin.
*Zeytinyağı üreticilerinden övgü: “coğrafi işaret alarak MİTSO çok büyük bir iş başardı”

Yeni zeytin hasat dönemin girilirken Milas’ın en yoğun zeytinliklerinin bulunduğu Bafa’daki zeytinyağı fabrikalarını ziyaret eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinden zeytinyağı üreticilerinin ortak talebi, zeytinyağında tağşişin önlenmesi oldu. Piyasada bol miktarda karışık, katkılı, sahte zeytinyağı olduğunu belirten Bafalı zeytinyağı üreticileri zeytinyağının hak ettiği değeri bulabilmesi için mutlaka tağşişli zeytinyağı satışına önlem alınması gerektiğini ifade ettiler. Zeytinyağı üreticileri MİTSO’nun Milas zeytinyağına coğrafi işaret alarak çok büyük bir iş başardığını da ifade ettiler.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, yeni hasat dönemi öncesinde bolluk ve bereket dileği için gittikleri Bafa’da, zeytinyağı üreticileri, piyasada bol miktarda karışık zeytinyağı olduğunu ifade ederek zeytinyağında tağşişin önlenmesini istediler.
Bafa’daki Sayım Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketini ziyaret eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve oda yöneticileri, zorlu bir süreç sonrasında Milas zeytinyağına coğrafi işaret almayı başardıklarını anlatarak yeni üretim döneminde coğrafi işaret kalitesinde zeytinyağı üretmelerini ve üreticiyi de erken hasat ve soğuk sıkım konusunda tavsiyede bulunmalarını istediler. Milaslı zeytinyağı üreticilerinin bu yıl coğrafi işaret avantajını çok iyi kullanması gerektiğini anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Milaslı zeytinyağı üreticisi ilk kez coğrafi işaret sahibi olarak yeni üretim dönemine giriyor. Zihinlerde yer etmiş olumsuz izleri silmek için bu büyük bir fırsat. İşin başında iken coğrafi işaretin avantajını üretime de yansıtmalıyız. Özellikle bu yıl, ürünün de bol olduğu bir dönemde mutlaka çok kaliteli, coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı üretmeliyiz” dedi.
Sayım Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirkti yöneticilerinden Hamdi Sayım, özellikle yol kenarlarında, pazar yerlerinde bol miktarda karışık, katkılı ve sahte zeytinyağı satıldığını belirterek “Mutlaka bunlara önlem alınmalı. Bunlar, Milas zeytinyağı için kötü reklam oluyor. Özellikle yol kenarlarında markasız zeytinyağı satılmasın” diye konuştu.
Firmanın yöneticilerinden Hasan Tiryakioğlu da coğrafi işaret alarak MİTSO’nun çok büyük bir iş başardığını söyledi. Hasan Tiryakioğlu “Bizim en önemli sorunumuz, tağşişli zeytinyağı satışları. Üstelik halk sağlığı için de bu çok önemli bir konu. Diğer zeytinyağı üreticisi ülkelerde tağşişli ürün satmanın cezası çok ağır. Örneğin İtalya’da tağşişli zeytinyağı satışının cezası 1000 Euro’dan başlıyor. Bizde de cezalar caydırıcı olmalı” dedi.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de bir süredir tağşişli zeytinyağı konusunu takip etmekte olduklarını belirterek “Bu durumdan biz de şikayetçiyiz. Yetkili makamlarla görüşmeler yapıyoruz. Mutlaka bu konunun üzerine gideceğiz. Fakat sizler de Bodrum – İzmir karayolu kenarında modern satış yerleri yaparak gerçek zeytinyağını tüketici ile buluşturmalısınız” dedi.