DOLAR
32,5000
EURO
34,6434
ALTIN
2.434,59
BIST
9.645,02


18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU, ÇANAKKALE’Yİ “GEÇİLMEZ” YAPAN TÜM ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN…

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU, ÇANAKKALE’Yİ “GEÇİLMEZ” YAPAN TÜM ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN…
18.03.2021 16:02
0
A+
A-

Tarih, Çanakkale’de “Geri dönmeyi asla düşünmeyen” ve  “Ölüm muhakkak…” iken “3 dakika önce gelen bir bölüğün tamamı şehit olmuş iken…” ve “bir üç dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında olmasına rağmen ilerleyen…” bir kahramanlık derecesindeki askerleri ilk kez Çanakkale’de gördü.

Ve Tarih, “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” diyebilecek kadar dirayetli, askerinin önünde taarruza katılabilecek kadar yürekli bir komutanı da ilk kez Çanakkale’de tanıdı.

Ve yine o tarih, ölümüne savaştığı düşmanlarının annelerine olağanüstü bir insanlık örneği vererek;

Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız.

            Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır.

            Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”

diyebilen bir askere, bir komutana ve bir devlet adamına da ilk kez Çanakkale’de tanık oldu.

 

O eşsiz komutanın önderliğinde Çanakkale’yi “GEÇİLMEZ” yapan

tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU,

ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞADOLSUN…

 

“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 Arıburnu – Mustafa Kemal ATATÜRK

 

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”
(25 Nisan 1915 Conkbayırı) Mustafa Kemal ATATÜRK

 

“Onlar mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vermişler, Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştirmişlerdir. Burada geçen her saniye, kullanılan her an, ölen her nefer, Türk vatan ve milletinin mukadderatını çizmiştir. Kara savaşlarına katılan ilk birlik olan 57. Alay, vatan sevgisinin ne olduğunu insanlığa göstermiştir. Bu kahraman Alayı hayranlık, minnet ve rahmetle anıyorum.” (Atatürk’ün 57. Alay ile ilgili söyledikleri)

 

Siperler arası 8 metre. Yani ölüm muhakkak. 3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve bir 3 dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında ilerliyor. Ama ne ilerleme! Bir an bile sarsılma, durma, geriye bakmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur’an okuyor bilmeyenler Kelime-i şahadet getiriyor. Az sonra öleceğini bile bile gözünü kırpmadan şahadete gidiyor. İşte Çanakkale Savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlayan şey milletimiz ve onun askerindeki bu yüce ruhtur. – (Mustafa Kemal ATATÜRK)

 

Yazı detayını buraya yazınız