DOLAR
33,0529
EURO
36,0227
ALTIN
2.554,20
BIST
11.156,20


2. Fuar bitti, şimdi hedef, Uluslararası 3. Fuarda

2. Fuar bitti, şimdi hedef,  Uluslararası 3. Fuarda
06.08.2013 17:36
0
A+
A-

* 3 – 6 Mart tarihleri arasında düzenlenen 2. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın da ilki gibi büyük bir başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından yeni hedef 3. Fuarın uluslararası bir nitelikte düzenlenmesi olarak belirlendi.
* 23 kurumun destek verdiği ve 3 kurumun sponsor olduğu Expo Link Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara 178 firma katıldı ve 400 farklı markalı ürün sergilendi. Fuara gelen ziyaretçi sayısı ise 110 bin olarak belirlendi.
* Fuarda önemli ölçüde satış yapan firmalar daha şimdiden gelecek yılki fuar için rezervasyonlarını yaptırdı.
* Fuarın öncülerinden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Milas olarak 2. Fuarı da büyük bir başarı ile gerçekleştirdik. Şimdi hedef gelecek yılki fuara uluslararası bir nitelik kazandırarak daha başarı bir şekilde organize etmek” dedi.

3 – 6 Mart tarihleri arasında Milas’ta düzenlenen 2. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın fuarının ardından gözler şimdiden 3. Fuara çevrildi. İlk iki fuarın beklenenin çok üstünde bir başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından hedef, 3. Fuarın uluslararası bir nitelikte düzenlenmesi olarak belirlendi. Öte yandan 110 bin kişinin ziyaret ettiği belirlenen fuardan memnun kalan katılımcı firmalar daha şimdiden gelecek yılki fuar için Expo Link Fuarcılık’a rezervasyon yaptırdılar.
3 – 6 Mart tarihleri arasında Milas’ta gerçekleştirilen 2. Gıda, Tarın ve Hayvancılık Fuarı beklenenin üzerinde ilgi görürken 3. Fuarın uluslararası nitelikte düzenlenebilmesinin de yolu açıldı. Her iki fuarın da öncülüğünü yapın Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi, Milas Ziraat Odası ve MİTSO, fuarın organizatör firması Expo Link Fuarcılık ile birlikte yeni hedefi 3. Fuarın uluslararası nitelikte düzenlenmesi olarak belirlediler.

Expo Link Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan geçen yıl fuara 142 firmanın katıldığını ve 181 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek “Bu yıl katılan firma sayısı daha da artarak 178’e ulaştı. Ancak geçen yılki ziyaretçi sayısı bu yıl 181 binden 110 bine geriledi. Bunda en büyük etken bir hafta sonra Fethiye’de aynı amaçlı ikinci bir fuar olmasıdır. Fakat her şeye rağmen Milas fuarı oturmuştur ve kalıcı hale gelmiştir. Daha fuar bitmeden katılımcı firmalar gelecek yıl için rezervasyonlarının yaptırdılar. Fuara katılan firmalar ilgiden çok memnunlar” diye konuştu. Ziyaretçi sayısındaki düşüşün önemli olmadığını belirten Zeki Erdoğan “Önemli olan fuara ilgili insanların gelmesidir. Fuarda alışveriş bağlantılarının yapılmasıdır. Görüldü ki, Milas fuarına gelenlerin çok büyük bir bölümü gerçekten çok ilgililer. Öyle ki, biz diğer yerlerde fuar düzenleyen veya o fuarlara katılan arkadaşlarla sürekli haberleşiyoruz. Orada ilginin azlığından şikayetçi olan arkadaşlar sürekli tavla oynayarak vakit geçirdiklerini söylüyorlardı. Fakat burada firma çalışanlarının veya yetkililerinin bırakın tavla oynamayı yememek yiyecek zamanları bile olmadı. Her an için ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştılar. Ziyaret edenler sürekli sergilenen ürünler hakkında sorular sordular, sergilenen ürünleri tanımaya çalıştılar, özelliklerini öğrenmeye çaba gösterdiler, dahası ürünleri satın almak için pazarlıklar yapıp satış sözleşmeleri yaptılar” dedi. Zeki Erdoğan gördükleri ilgiden son derecede memnun kaldıklarını ve şimdiden gelecek yılki fuarı uluslararası nitelikte düzenlemek için çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Fuarın öncü kuruluşlarından MİTSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da fuarın amacına ulaştığını belirterek “Milas’ta bir fuar düzenlenebileceğine hiç kimse inanmıyordu. Fakat iki yıldır düzenlemekte olduğumuz fuar gösterdi ki, Milas olarak biz bu işi başardık. Bu yılki fuara katılımcı firma sayısının artmış olması, bu yılki ziyaretçi sayısının yine 100 bini aşması, fuarda yapılan satışların veya satış bağlantılarının çokluğu geçen yılki başarımızın bir rastlantı olmadığını gösterdi. Bu nedenle başta Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Ziraat Odası ile birlikte odamız ve diğer destek veren kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi. Enver Tuna iki yıl üst üstü başarılı fuar organizasyonlarının yapılması durumunda üçüncü yıl o fuarın uluslararası bir nitelik kazanma hakkının doğduğunu belirterek “Artık yeni hedefimiz 3. Fuarın uluslararası bir nitelikte düzenlenmesidir. Hepimizin şimdiden bu hedefe yoğunlaşarak çalışmamız gerekir” dedi. Fuarda sergilenen yabancı markalı bazı tarım aletlerinin üretici firmalarının temsilcilerinin de fuarı ziyaret ettiklerini anlatan Enver Tuna “Bazı yapancı markalı tarım makinelerinin üretici firmalarının temsilcilerinin fuarı ziyaret ettiğini biliyoruz. Özellikle İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerden gelecek yıl için katılım bekliyoruz. Milas fuarı artık geri dönülmez bir yola girmiştir. Bu yolda ilk hedef, fuara uluslararası bir nitelik kazandırmaktır” diye konuştu. Milaslı bazı firmaların fuara katılmaktan kaçındığını görmenin kendilerini üzdüğünü belirten Enver Tuna “Milas’ın tanıtımı ve ekonomik gelişimi için Milaslı firmaların bu fuara kesinlikle katılması gerekiyor. Umarım gelecek yıl Milaslı firmalar fuardaki yerlerini alırlar” dedi.

Öte yandan 2. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılan firmalardan Balıkesir’den gelen Erdal Ticaret temsilcisi Sami Erdal fuardan memnuniyetini dile getirerek “Biz geçen yıl da gelmiştik. Fuardaki organizasyon çok güzel. Biz başka yerlerdeki fuarlara da katıldık ama orada organizasyonlar tam bir rezillikti. Burada her şey çok düzenli. Memnunuz. Satışlarımız da iyi. Zaten satış yapmasak bile müşterilerimizle tanışmak, ürünümüzü, markamızı tanıtma, bizim için önemli. Bu yıl satış yapamasak bile kendimizi tanıtmış oluruz, gelecek yıl satış yaparız. Bu düşünceyle Milas fuarına gelmiştik. Çok şükür satış da yaptık” dedi.
Erkut marka traktörlerin Selçuk, Söke ve Aydın bayiliğini yapmakta olan Erol Erkut Milas fuarına ilk kez geldiklerini belirterek “Fuardan memnunuz. Acaba satış yapabilir miyiz, diyerek tereddütlü gelmiştik ama 16 traktör satışı yaptık, 20 de satış bağlantısı gerçekleştirdik. Gelecek yılki fuara da mutlaka geleceğiz” dedi.

Nazilli’den gelerek fuara katılan Uğur Tarım Makineleri temsilcisi Enver Uğur ise “Fuardan memnunuz. İyi ki gelmişiz. Son günkü satışlarla dört günü de kurtardık. Gelecek yıl da geleceğiz. Gelecek yıl için stant alanımızı 100 metrekareye çıkartıyoruz. Şimdiden sözleşmemizi yaptık. Milas fuarı, diğer bölge fuarlarıyla kıyaslarsak çok iyi durumda. Fuarda ziyaretçi kalabalığı hiç önemli değil. Önemli olan ilgili katılımın olması. Alıcı olmayan, sadece ziyaret amacıyla fuara gelmiş olan kişiler aslında ilgili kişilerle firmaların ilişkisini de olumsuz yönde etkiliyor. Fakat Milas fuarında ilgili bir katılım var” diye konuştu.
Ortaca’dan fuara katılan Üçler Motorlu Araçlar firması yöneticisi Mehmet Erdem fuara ilk kez katıldıklarını belirterek “Fuarı olumlu bulduk, çok olumlu bulduk. Müşterilerimizle karşılaşıyoruz. Olumlu mesajlar alıyoruz. Ürünümüzü tanıtıyoruz. Gelecek yıl da katılacağız. İlgiden memnunuz” dedi.