DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46


“AVRUPA’YA BALIK İHRACATINDA TÜRKİYE AVANTAJLI”

“AVRUPA’YA BALIK İHRACATINDA TÜRKİYE AVANTAJLI”
04.05.2015 16:05
0
A+
A-

*MİTSO yönetimi, Ege Su Ürünleri Hayvansal Mamuller Sektörü’nde en çok ihracat yapan firmalar arasında 5. olan Gümüşdoğa ve 10. olan GMS Su Ürünleri firmalarını ziyaret ederek kutladı.

*Gümüşdoğa ve GMS firmalarının yönetim kurulu başkanı Halil Gümüşel, Yunanistan ve Türkiye’nin Avrupa’ya balık ihracatında coğrafi avantaja sahip olduğunu söyledi.

 

            Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği‘nin yaptığı değerlendirmeye göre 2014 yılında Türkiye’ye 687 milyon 218 bin dolar döviz kazandıran 36 üye firması arasında ilk 10’da Milaslı işadamı Halil Gümüşel’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı 2 firma bulunuyor. Bunlardan Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhracat ve İthalat A. Ş. beşinci sırada,  GMS Su Ürünleri Üretim İthalat ve İhracat pazarlama Sanayi ve Ticaret Ltd. ise onuncu yer aldı. İki firmanın ihracattaki üstün başarısını kutlamak için Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi firmaların yönetim kurulu başkanı Halil Gümüşel’i ziyaret ederek kutladı. Ziyaret sırasında sektörün sorunlarını değerlendiren Gümüşel, Yunanistan ve Türkiye’nin Avrupa’ya balık ihracatında coğrafyanın avantajını kullandığını söyledi.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Gülen ve Milas OSB Müdürü Haluk Onaran, işadamı Halil Gümüşel’i ihracattaki başarısı nedeniyle kutladılar. MİTSO yönetimi Gümüşel’e üzerinde kendi portresinin bulunduğu “yapboz” şeklinde hazırlanmış bir tablo armağan etti.

MİTSO Yönetiminin ziyaretinden memnuniyetini ifade eden Gümüşdoğa ve GMS firmalarının yönetim kurulu başkanı Halil Gümüşel, Milas Bodrum Havalimanı’na açılacak kargo gümrüğünün firmaları çok etkilemeyeceğini söyledi. Bugün için havayolu ile Dubai’ye balık ihraç edildiğini, ABD ve Dubai’ye yapılan ihracatın ise balık ihracatında “devede kulak” olduğunu belirten Gümüşel “Balık ihracatında önemli olan taze balık ihraç edebilmektir. Balık ihracatı taze, taze soğutulmuş ve dondurulmuş şekilde yapılıyor. Avrupalı tüketici taze balığı tercih ediyor. Bu nedenle Yunanistan ve Türkiye’nin coğrafi avantajı var. Yunanistan taze balık, Türkiye ise taze soğutulmuş balık ihraç edebiliyor. Yunanistan gönderdiği balığı Avrupa’a 24 saatte, biz 48 saatte sofraya koyabiliyoruz. ABD gibi uzak ülkelere ise daha çok dondurulmuş balık ihracatı yapılıyor. Fakat burada sorun maliyet. Havayolu ile yapılan ihracatta maliyetler artıyor. Bu da rekabet gücünü etkiliyor. Almanya’ya havayolu ile ihracat pahalıya gelir. Bu yüzden biz karayolunu tercih ediyoruz” dedi.

Firmalarının fuarlara katılmayı tercih etmediğini belirten Halil Gümüşel “Çünkü bizim kendimizi tanıtmak gibi bir beklentimiz yok. Zaten o fuara katılanlar ve sektörde olanlar bizi biliyorlar. Balık alımı yapan 15 – 16 firma var, onlar da bizi biliyorlar. Bizim müşterimiz belli. Fuarlar perakende satış yapan firmalar için olabilir. Biz bağlantıda olduğumuz firmaya balık veriyoruz. Biz bu şekilde satıyoruz” diye konuştu.

MİTSO Yöneticilerinden ve OSB Müdürü Haluk Onaran’dan OSB’deki gelişmeler hakkında bilgi alan işadamı Halil Gümüşel OSB’nin şeffaf olmasını ve dönem dönem üyelere yazılı olarak bilgilendirmede bulunulmasını talep etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Gümüşdoğa ve GMS firmalarının başarısı nedeniyle firmaların Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüşel’i kutlayarak başarılar diledi. Odanın çalışmaları ve projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Reşit Özer “Milas Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğü açılmasını istiyoruz. Bu yöndeki girişimlerimiz devam ediyor. Aslında havalimanı yapılırken kargo gümrüğü için her türlü altyapı hazırlanmış. Sadece çalışacak personelin ataması yapılmamış. Gidip gördük, tesisleri gezdik. O tesisler orada atıl bir şekilde bekliyor. Girişimlerimiz sonucunda kargo gümrüğünde çalışacak personelle ilgili karar da çıktı. Fakat atama bir türlü yapılamadı” dedi.

Ziyaret sırasında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve OSB Müdürü Haluk Onaran, işadamı Halil Gümüşel’e ihracattaki başarılarından dolayı teşekkür ve kutlama belgesi ile üzerinde Gümüşel’in portresinin bulunduğu bir yapboz armağan ettiler.

 

IMG_6307 IMG_6319