DOLAR
32,3621
EURO
34,4399
ALTIN
2.526,96
BIST
9.814,19


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
06.08.2013 17:52
0
A+
A-

Atatürk diyor ki;

* Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı, Türk topluluğudur.* Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.•Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek yol, medeniyet yoludur. Medeniyetin emir ve isteğini yapmak, insan olmak için yeter. (1925, Kastamonu)
* Yeni Türkiye Anayasasının ilk maddelerini size tekrar edeceğim: Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.
* Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlatlarından meydana gelen büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun izalesi ile helaldar olabileceği zehabında bulunanlar çok zayıf dimağlı mutsuzlardır (19.06.1926, Anadolu Ajansı’na demeci).
* Cumhuriyet, ahlaki erdeme dayalı bir idaredir. Cumhuriyet erdemdir. Sultanlık korku ve tehdide dayalı bir idaredir. Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya tehdide dayalı olduğu için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetiştirir. Aralarındaki fark bundan ibarettir (14.10.1925, İzmir Kız Öğretmen Okulunda bir konuşmasından).

•Cumhuriyet’in temelinin laik bir dünya görüşüne dayalı olduğu hiçbir zaman unutulmamalı ve bu gerçek gözden kaçmamalıdır. Zira Türk halkı teokratik yönetimden çok acı çekmiştir. Geri kalışının nedenleri arasında bunun önemli bir yeri vardır. (1930, Kırklareli)

•Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. (1926, İzmir)

* Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Atatürk’ümüzün deyişi ile ; “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim” biçimi olan ve yine O’nun deyişi ile “Yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir yönetim ve fazilet” sayılan Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız.
MİLAS TİCARET VE SANAYİ ODASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI MECLİS BAŞKANI
Enver TUNA Reşit ÖZER