DOLAR
32,5345
EURO
34,9086
ALTIN
2.413,95
BIST
10.391,89


AB COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI KPSS'DE SORU SEÇENEĞİ OLDU

AB COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI KPSS'DE SORU SEÇENEĞİ OLDU
24.07.2023 15:42
0
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hafta sonu yapılan Kamu Personel Seçme Sınavının  (KPSS) Genel Yetenek – Genel Kültür oturumunda, Türkiye’nin AB coğrafi işareti almış ilk zeytinyağı olan Milas zeytinyağı soru olarak çıktı. Soruda, verilen seçenekler arasında AB’nin coğrafi işaret listesinde tescili bulunmayan Türk ürünü soruldu. Seçenekler arasında Milas zeytinyağı, Afyon kaymağı, Antep baklavası, Antakya Künefesi ve Malatya kayısısı bulunuyordu ve doğru yanıt ise AB coğrafi işareti bulunmayan Afyon kaymağı idi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odasının 2017 yılında yaptığı başvuru üzerine Milas zeytinyağı AB’den 2020 yılında coğrafi işaret tescili almayı başaran Türkiye’nin ilk zeytinyağı olmuştu.

AB coğrafi işaretli Milas zeytinyağının ÖSYM’nin KPSS’de soru olarak çıkması MİTSO’da ve Milaslı zeytinyağı üreticileri arasında sevinçle karşılandı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Milas zeytinyağımızın ÖSYM’nin KPSS sınavında sorduğu sorular arasında bir seçenek olarak yer alması hepimizi sevindirdi ve gururlandırdı. Bu Milas zeytinyağımız için sürpriz bir tanıtım oldu. Soruları hazırlayan kurula çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.