DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


Belçika’nın Bodrum Fahri Konsolosu MİTSO’da…

Belçika’nın Bodrum Fahri Konsolosu MİTSO’da…
19.06.2019 16:46
0
A+
A-

“BELÇİKA İLE MUĞLA ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

*Belçika Krallığının Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Dylan Özatacan MİTSO’yu ziyaret etti.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile görüşen Fahri Konsolos Özatacan Belçika Krallığı ile Muğla arasında kültürel, ekonomik ve sportif alanlarda ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi.

*Belçika Krallığının Bodrum Fahri Konsolosu Özatacan Milas Uzunyuva Arkeolojik sit alanı ile bu alandaki halı müzesini de ziyaret etti.

            Belçika Krallığının Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Dylan Özatacan Belçika Krallığı ile Muğla arasındaki kültürel, ekonomik ve sportif alandaki ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi. Kendisinin Bodrum fahri konsolosu olmakla birlikte tüm Muğla ili sınırları içinde yetkili olduğunu belirten Başkonsolos Özatacan, Muğla’yı Belçika’da tanıtmaya çalıştıklarını anlatarak turizmde Milas – Bodrum işbirliğinin önemini vurguladı.

            Belçika Krallığının Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Dylan Özatacan, Milas Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer  ile görüşen Fahri Konsolos Özatacan, Muğla’nın doğası, kültürü, tarihi ve arkeolojisi ile çok önemli zenginliklere sahip olduğunu belirterek “Biz Muğla’nın sahip olduğu bu zenginlikleri Belçikalılara tanıtmaya çalışıyoruz” dedi. Bir süre önce Belçika’nın Türkiye Büyükelçisini Muğla’da konuk ettiklerini anlatan Fahri Konsolos Özatacan “Sayın Büyükelçiyi İztuzu kumsalına, kaplumbağaların üreme alanına götürdük. Ardından Sığla ormanlarında bisikletle bir gezi yaptı. Sonra Kaunos harabelerini gezdi. Bu kadar farklı zenginliğin bir arada olduğu Muğla’dan çok etkilendi. Şimdi Muğla’nın bu zenginliklerini Belçikalılara anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Böylece Belçika ile Muğla arasında kültürel, ekonomik, sportif ilişkileri güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu. Muğla ilinde 130 dolayında Belçika yurttaşının yaşamakta olduğunu anlatan Fahri Konsolos Özatacan Muğla’daki Belçikalılarla, Belçikalıların çok önem verdikleri “Kral Günü”nün her yıl farklı bir ilçede kutlamakta olduklarını da belirterek “Bu yıl belki Milas’ta yapabiliriz” dedi.

            Bodrum ve Milas’ın hem tarihi, hem kültürel ve hem de ekonomik olarak birbirlerini destekleyen iki komşu ilçe olduklarını da ifade eden Belçika’nın Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Dylan Özatacan “Bu alanlarda Bodrum ve Milas’ın işbirliği çok önemli. Milas ve Bodrum birbirini bütünleyen iki komşu ilçe. Bodrum’a gelen turistlerin kültür turizmi kapsamında Milas’a çekilmesi mutlaka değerlendirilmeli” diye konuştu.

            Turistlerin Türkiye’ye genel olarak anlaştıkları turizm şirketleri aracılığıyla ve İstanbul Havalimanından aktarmalı olarak geldiklerine de değinen Fahri Konsolos Özatacan “Şirketler aracılığıyla gelen turistler onların çizdiği programın dışına çıkamıyorlar. Böyle olunca, çoğunlukla kaldıkları otelden dışarı çıkmadan dönüp gidiyorlar. Oysa, turistlerin bölgemize bireysel gelişlerini özendirebilsek ve onlara Milas gibi kültür turizmi alanlarını tanıtabilsek, bundan hem Bodrum, hem Milas, hem de Muğla kazanır. Gelenler de daha memnun kalırlar” dedi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Belçika’nın Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Dylan Özatacan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Biz de her zaman Milas ve Bodrum’un her alanda işbirliği yapması gerektiğini savunuyoruz. Bu işbirliği artmasından hem Milas, hem Bodrum kazançlı çıkacaktır. Biz Milas olarak sahip olduğumuz kültür turizmi seçeneklerini her fırsatta ve her ortamda tanıtmaya çalışıyoruz. Milas’ta birbirine 5 km., havalimanına 15 km. mesafede UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde iki önemli tarihi ve arkeolojik alanımız var. Hem Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı, hem Beçin Ortaçağ Kentinin tanıtımı için çaba gösteriyoruz” dedi ve Belçika Büyükelçisini Milas’a davet etti.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Belçika’nın Bodrum Fahri Konsolosu Özatacan’a Milas’ın zeytinyağına AB’den de coğrafi işaret almak için başvuru yaptıklarını anlatarak bu konuda destek istedi. Fahri Konsolos Özatacan da konuyu Brüksel’deki yetkililere ileterek Milas zeytinyağına AB’den de coğrafi işaret alınması sürecin hızlandırılması için çaba göstereceğini bildirdi.

            Ziyaret sırasında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Fahri Konsolos Özatacan’a üzerinde Hekatomnos lahitinden bir görüntünün olduğu bir anı tabağı armağan etti.

            Belçika Krallığının Bodrum Fahri Konsolosu Özatacan ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra Milas Müzesi Müdiresi Gülnaz Savran‘ı ziyaret ederek Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarını ve aynı alandaki Milas Halıları Müzesi’ni gezdiler.