DOLAR
32,3563
EURO
34,4328
ALTIN
2.513,10
BIST
9.814,19


Dikkat!.. Muğla Emniyet Müdürlüğü uyarıyor: “BANKA HESAP DETAYLARI GÜNCENLEMESİ” ADINA DOLANDIRICILIK

Dikkat!.. Muğla Emniyet Müdürlüğü uyarıyor: “BANKA HESAP DETAYLARI GÜNCENLEMESİ”  ADINA DOLANDIRICILIK
19.08.2013 16:31
0
A+
A-

 

Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı “Banka Hesap Detaylarının Değiştirilmesi ve Güncellenmesi” adı altında internet üzerinden dolandırıcılığı yapıldığı uyarısında bulundu. Bu konuda kişilerle şirketlerin, kurum ve kuruluşların ödeme işlemlerini yürüten uzmanların dikkatli davranmaları isteniyor.

 

Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı uyarı özetle şöyle:

 

“Banka Hesap Detaylarının Değiştirilmesi, Güncellenmesi” adı verilen dolandırıcılık yönteminde, dolandırıcılar çeşitli yöntemlerle iki şirket arasındaki yazışmaları takip ederek şirketlerin bilgilerini temin etmektedirler. Bu yöntemin çoğu zaman ticari işlem yapan iki şirketten birinin e-posta hesaplarına ait şifrelerin ele geçirilmesi sonrası değiştirilmeyip, zaman zaman hesaba girip yazışmaların takip edilmesi şeklinde olduğu anlaşılmaktadır. Şirketler arası yazışmalardan ödemenin ne zaman yapılacağını öğrenen dolandırıcılar, ödeme yapacak şirkete hitaben alacı şirkettin banka hesap numarasının değiştiğini bahseden ve sözde yeni banka hesap numaralarını içeren e-posta göndermektedirler. Dolandırıcıların genellikle ödeme yapacak şirketi ikna edebilmek için hesap değişikliği mesajını, alıcı şirketin e-posta adresine çok benzer bir e-posta adresinden göndermektedirler. Alıcı şirketin hesap numarasının değiştiğini zanneden göndericiler, ödeme miktarını dolandırıcılara göndererek mağdur olmaktadırlar.

 

Vatandaşlarımızın / şirketlerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için;

 

  • Kendilerine gönderilen banka hesap numarasının değiştirildiği kapsamlı e-postalara karşı şüpheci davranmaları (İletiler Türkçe ya da İngilizce olabilir)
  • İletiyi gönderen e-posta adresinin doğru olduğundan emin olmaları (Dolandırıcıların şirket e-posta adreslerinde basit değişiklikler yaparak benzer sahte adreslere e-posta iletimi gönderdikleri bilinmektedir.
  • Ödeme yapılmadan önce bir ihtimale karşı ödeme yapacakların banka hesap numaralarını farklı yollarla (telefon, yüz yüze temas, bankadan kontrol vb.) teyit etmeleri önem arz etmektedir.

 

Konu üzerinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve üye şirketlerin uyarılarak bu konuda bilgilendirilerek siber suçlarla ilgili olar Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri durumunda gerekli yardımın yapılacağının bilinmesi”….