DOLAR
32,5105
EURO
34,6063
ALTIN
2.492,59
BIST
9.548,09


GEKA, “GÜÇLÜ SANAYİ”, “TEMİZ ENERJİ” İÇİN KOBİ’LERE PROJE ÇAĞRISI

GEKA, “GÜÇLÜ SANAYİ”, “TEMİZ ENERJİ” İÇİN KOBİ’LERE PROJE ÇAĞRISI
05.04.2019 16:19
0
A+
A-

*GEKA, 2019 yılı Mali Destek Programından yararlanmak için KOBİ’lere proje çağrısında bulunuyor.

*GEKA, 2019 yılı için başlattığı “Temiz Üretim Mali Destek Programı” ve “Güçlü Sanayi Mali Destek Programı” için hazırlanacak proje tekliflerinin 6 Mayıs’a kadar verilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

            Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın Muğla Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Yasin Kartal, Milas Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek oda üyelerini 2019 yılı mali destek programları için proje teklifinde bulunmaya davet etti. 2019 yılında hibe desteği alabilecek projeler hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Yasin Kartal, projeler için son başvuru tarihinin 6 Mayıs, taahhütname teslimi için son tarihin ise 13 Mayıs olduğunu hatırlattı.

            GEKA’nın Muğla Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Yasin Kartal MİTSO’yu ziyaret ederek 2019 yılı mali destek programlarını anlattı. MİTSO Yönetim Kurulu Reşit Özer ve Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu‘na 2019 yılı Mali Destek Programı hakkında bilgi veren Kartal, oda üyelerini proje teklifi vermeye davet etti.

            GEKA’nın 2019 yılı Mali Destek Programı kapsamında bilgilendirmede bulunan Mehmet Yasin Kartal, “kar amacı güden işletmelere yönelik” olarak “Güçlü Sanayi Mali Destek Programı” kapsamında, bölgede yüksek katma değer ve yenilik odaklı sanayi üretiminin arttırılması ve sektörlerin rekabet gücünün geliştirilmesi amacıyla hazırlanacak projelere destek verileceğini söyledi. Mehmet Yasin Kara, bu projelerde önceliğin katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üretmeyi amaç edinen projeler ile tasarım ve markalaşma kapasitesinin arttırılmasına yönelik projelerde olduğunu bildirdi. Bu kapsamdaki projelere, proje başına en az 100 bin, en çok 750 bin liraya kadar destek verileceğini ve proje başına mali destek oranının en az yüzde 10’u, en çok yüzde 50 olduğunu ifade etti.

            GEKA Muğla Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Yasin Kartal, yine 2019 yılı Mali Destek Programı kapsamında “kar amacı güden işletmelere yönelikolarak  “Temiz Üretim Mali Destek Programı” kapsamında, temiz üretimi amaçlayan projelerin de destekleneceğini ifade ederek temiz üretimin bölgede yaygınlaştırılması ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması için atıkların kaynağında azaltılması, suyun etkin kullanımı, atıklardan yüksek katma değerli ürün veya enerji üretimi amaçlı projelere de toplam 500 milyon TL destek sağlanacağını açıkladı. Bu kapsamdaki projelere en az 100 bin, en çok 500 bin TL destek sağlanacağını belirten Mehmet Yasın Kartal bu kapsamdaki projelere de en az yüzde 10, en çok yüzde 50 destek sağlanacağını bildirdi. Bu kapsamdaki destekten yararlanabilmek için uygun başvuru sahiplerinin KOBİ statüsündeki işletmeler ile gıda ürünleri ve içecek imalatçıları, tekstil ürünleri ve giyim eşyaları imalatı yapanlar ve diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatını yapanların proje değerlendirmelerinde öncelikli olacağını söyledi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, GEKA’nın sağladığı desteklerin KOBİ’ler için büyük bir fırsat olduğunu belirterek “GEKA, 2019 yılında “Güçlü Sanayi” ve “Temiz Üretim” başlıklarında destek programları başlattı. Biz de üyelerimizin bu fırsatları değerlendirmelerini istiyoruz. GEKA’nın Mali Destek Programları ile üyelerimizin üretimlerinin arttırılması hem kendileri için hem ülkemiz ekonomisi için önemli bir gelişme olacaktır” diye konuştu.