DOLAR
33,0710
EURO
36,0462
ALTIN
2.563,19
BIST
11.064,85


İhracat, nakdi ve gayrinakdi kredi kullanım Protokolü imzalandı

İhracat, nakdi ve gayrinakdi kredi kullanım Protokolü imzalandı
06.08.2013 17:26
0
A+
A-

30 Temmuz’da Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, yapılan protokolOda üyelerine bankanın kendi kaynaklarından İhracat, nakdi ve gayrinakdi kredi kullanımını sağlayacak.
MİTSO ile Halk Bankasıarasında yapılanProtokolün imza töreninde, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver TUNA, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin MAT, Meclis Başkanı Reşit ÖZER, Halk Bankası Şube Müdürü Hacı Ali KELEŞ ve Ticari Portföy Yöneticisi Tahir TUMANBEY katıldı.

İmzalananbu protokol sayesinde;
Banka kaynaklı kredi ticari faaliyette bulunan oda üyelerine işletme sermayelerinin finansmanında, kullandırmak amacıyla nakdi ve gayri nakdi olarak mali yapılarında herhangi bir olumsuzluk bulunmamamsı kaydı ile ve banka kendi açısından istihbaratın yaparak mevzuatı çerçevesi içerisinde kredi taleplerini değerlendirmeye alabilecektir.
Kredi başvurusunda bankaca gerekli belgeler ibraz edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca Oda’dan üyelik ve kredi talebi ile ilgili belge istenilecektir. Kredi limiti ve vadesi olarak, nakit kredilerde kredi limiti azami 500.000 TL ile kredi vadesi 36 aya kadar aylık eşit taksitler halinde kredi kullanımı yapılacaktır.

Finansal destek kredisi olarak KOBİ tanımında yer alan Sanayi, Tarıma dayalı, Sanayi işletmeleri ile KOBİ tanımında yer almayan Sanayi, Tarıma dayalı, Turizm, Eğitim, Sağlık ve bu sektörle ilgili hizmet sekterinde faaliyet gösteren firmalara kredinin alt limiti 100.000.TL ve karşılığı Euro/USD üst limiti Kobi tanımına giren firmalar için 1.500.000 TL Euro/USD kobi tanımı dışındaki firmalar için 3.000.000 TL Euro/USD karşılığı 60 ay vadeye kadar TL Euro ve USD cinsinden kredi kullanımı yapılabilecektir.

Orta uzun vadeli proje kredisi, yukarıda belirtilen firmalar kapsamında kredinin alt limitli işletme kredilerinde 500.000 TL veya USD yatırım kredilerinde ise 750.000 TL USD/EURO üst limit olarak 3.000.000 TL USD EURO olarak 84 ay vadeye kadar kullandırım yapılabileceltir.

Gayri nakdi kredilerde ise firma verimliliği esas alınmak kaydı ile vadesiz mevduatın ortalaması yüksek olmak üzere 3 aylık devreler halinde %1.5 komisyon uygulanmak kaydı ile taahhüt mal alımı ve bayilik konularında 1 yıla kadar vadeli olarak teminat mektup kredisi kullandırımı yapılabilecektir.

Bahse konu tüm kredilerin teminatlandırma koşulları olarak banka mevzuat ve hükümleri çerçevesinde teminatlandırmak yapılacaktır.
Her kredi kullandırımın da bankaca kredi tutarının %1 altında olmamak kaydı ile istihbarat ve dosya ücreti bedeli alınacaktır. Ayrıca kredilerin vadesinden önce kapatılması halinde kalan ana para tutarı üzerinden % 1 erken komisyon alınacaktır.