DOLAR
33,0568
EURO
36,0294
ALTIN
2.551,94
BIST
11.136,43


İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapacaklara: YENİ SINAV İÇİN MİTSO KAYITLARA BAŞLADI…

İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapacaklara:   YENİ SINAV İÇİN MİTSO KAYITLARA BAŞLADI…
01.10.2020 12:02
0
A+
A-

İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapacaklar için gereken “mesleki yeterlilik belgesi” alabilmek için yapılan Seviye-5 Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavının  ardından yeni sınav için Milas Ticaret ve Sanayi Odasında yeni kayıtlar açıldı. Kayıt başvurusu 10’u bulduğunda MİTSO tarafından TOBB-MEYBEM’e başvuru yapılarak yeni sınav yapılması talep edilecek. TOBB-MEYBEM’in takvimine uygun bir tarih belirlendikten sonra MİTSO’da yeniden mesleki yeterlilik belgesi sınavı yapılacak.

            İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapacaklar için Seviye-5 Mesleki Yeterlilik Belgesi çok büyük önem taşıyor. Halen ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için firma sahibinin, şube var ise şube müdürünün Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye-5 düzeyinde Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması gerekiyor.  Her 5 yılda bir yenilenmesi gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işletmeler motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım satımını yapabilecekler. 

             Mesleki Yeterlilik Belgesi  olmayan işletmelerin ikinci el ticareti yapmasına izin verilmiyor. Bu bağlamda İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlik belgesi almayan işletmelere “yetki belgesi” vermiyor. Noterler ise mesleki yeterlik belgesi ibraz etmeyenlerin alım-satım işlemlerini kabul etmiyorlar. Mesleki yeterlik belgesi ibraz etmeyen işletmelere belediyelerden “işyeri ruhsatı” verilmiyor.

            MİTSO YENİ SINAV İÇİN KAYITLARA BAŞLADI        

            Öte yandan ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapabilmek için mutlaka yetki belgesi gerektiğine ve yetki belgesi alabilmek için de TOBB-MEYBEM işbirliğinde düzenlenecek sınavlarda başarılı olmak gerektiğine işaret eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti için sınav düzenledik. Sınavlar bitmeyecek. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda yeni sınavlar açacağız. Bugünden başlayarak yeni sınav başvurularını kayda açtık. Başvuru sayısı 10’u bulduğunda biz de TOBB-MEYBEM’den yeni sınav açılmasını talep edeceğiz. Onların sınav takvimine uygun bir zamanda yeni sınav yapılacak” diye konuştu.