DOLAR
32,9761
EURO
35,9655
ALTIN
2.567,75
BIST
11.064,85


İş yaşamındaki uyuşmazlıkların yargı süreci öncesinde daha hızlı ve daha ekonomik çözümü amaçlanıyor: MİTSO’DAN TOBBUYUM’A HAZIRLIK

İş yaşamındaki uyuşmazlıkların yargı süreci öncesinde daha hızlı ve daha ekonomik çözümü amaçlanıyor: MİTSO’DAN TOBBUYUM’A HAZIRLIK
06.09.2021 15:42
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun iş dünyasında yaşanan uyuşmazlıkların çok daha hızlı ve çok daha ekonomik bir şekilde çözümlenebilmesi için TOBB Tahkim Merkezi’nden sonra TOBBUYUM’un da açıldığını belirterek birliğe üye odaların ve borsaların da uyum merkezleri oluşturması çağrısı üzerine Milas Ticaret ve Sanayi Odasında çalışma başlatıldı. Bu yönde ilk görüşme MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile TOBBUYUM Genel Müdürü Onur Yüksel arasında yapıldı.

Ticari uyuşmazlıklarda, iş hukuku uyuşmazlıklarında ve tüketici uyuşmazlıklarında yargı yolunun tercih edilmesinin hem çok uzun bir süre aldığı hem de çok pahalıya mal olduğu gerekçesiyle bu süreci kısaltmak üzere TOBB tarafından 1991 yılında TOBB Tahkim Merkezi oluşturulmuştu. Uyuşmazlıklarda sürecin daha da kısaltılması ve daha ekonomik hale getirilmesi amacıyla TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi açıldı. Kısa adı TOBBUYUM olan merkezin açıldığını duyuran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, birliğe üye odaların ve borsaların da kendi üyelerinin yaşayabileceği uyuşmazlık sorunlarını ilk elden yardımcı olabilmek üzere kendi bünyelerinde uyum merkezleri oluşturmaları çağrısında bulunmuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘nun çağrısı üzerine MİTSO’da girişim başlatıldı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBBUYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel ile oluşturulacak uyum merkezinin çalışma yöntemleri üzerinde bir görüşme yaptı. Uzman Arabulucu Dr. Y. Burak Aslanpınar‘ın da katıldığı görüşmede uyuşmazlıkların en kısa ve en ekonomik çözüm yolunun arabuluculuk sistemi olduğu belirtilirken arabuluculuk sisteminde çözümlenemeyen sorunların tahkim aracılığıyla çözümlenebileceği ifade edildi ve yargı sürecinin ise en son seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, üyelerinin çeşitli uyuşmazlıklarının en kolay ve en ekonomik şekilde çözümlenebilmesi için TOBBUYUM sürecini başlattıklarını belirterek “TOBBUYUM‘un sağladığı kolaylıklardan üyelerimizin de yararlanabilmesi için bu süreci başlattık. TOBBUYUM Genel Müdürü Sayın Dr. Onur Yüksel bizi bu konuda bilgilendirdi. Verdiği bilgiler için kendisine teşekkür ediyoruz. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.