DOLAR
32,3433
EURO
34,4389
ALTIN
2.499,47
BIST
9.814,19


ISG İş Sağlığı Güvenliği Duyurusu

ISG İş Sağlığı Güvenliği Duyurusu
11.01.2016 14:48
0
A+
A-

TOBB’DAN ÖNEMLİ DUYURU

 

10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yükümlülüğü 01/07/2016 tarihinde başlayacak. 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yeri sahibi ve iş veren vekillerine yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokolle uzak eğitim yönetimi ile verilebilecek.

 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri yükümlülüğü 01/07/2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 

Aynı kanunun 6. Maddesinde “Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri sahipleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler” denmektedir.

 

İşveren veya işveren vekillerine yönelik yapılacak iş sağlığı ve güvenliği eğitim programları ile eğitim sonunda yapılacak sınavın düzenli ve etkin biçimde uygulanmasına ilişkin esasları belirlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında 09/10/2015 tarihinde bir işbirliği protokolü imzalanmış olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından duyurulmuştur.

 

Bu kapsamda Anadolu Üniversitesince yürütülecek olan ilk e-sertifika eğitim programına ilişkin başvurular 28 Aralık 2015- 15 Ocak 2016 tarihleri arasında http://esertifika.anadolu.edu.tr adresinden yapılacak olup kayıt ve başvuru koşullarına ilişkin detaylar ekte yer almaktadır.

 

Eğitimin Hedef Kitlesi:

10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerindeki işveren veya işveren vekilleridir.

10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerindeki işveren veya işveren vekili adayları. (Şuan işveren konumunda olmayıp bu programa katılarak sertifika alabilecek ve gelecekte bu kapsamdaki işyerlerinde işe giriş ve periyodik muayeneler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.

Bu alana merak duyan 18 yaşından büyük herkes bu eğitim programına katılabilmektedir.

 

Kayıt Bedeli 250 TL’dir.

 

İletişim Bilgileri

 

Web: http:// esertifika.anadolu.edu.tr

e-posta: esertifika@anadolu.edu.tr

Facebook: /AUesertifikaAÖF Büroları: https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/aof-iletisim/buro-adresleri