DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


İstihdam seferberliği Muğla’da anlatıldı: İŞVERENLERE YENİ İSTİHDAM İÇİN 3 AY BOYUNCA VERGİ VE SİGORTA YOK

İstihdam seferberliği Muğla’da anlatıldı: İŞVERENLERE YENİ İSTİHDAM İÇİN 3 AY BOYUNCA VERGİ VE SİGORTA YOK
12.03.2019 15:39
0
A+
A-

“İstihdam seferberliği” kapsamında işverenler nisan ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için ilk üç ay boyunca prim, vergi ve ücret ödemeyecekler. Devam eden 9 ay boyunca tahakkuk edecek prim ve vergiler de yine işverenler tarafından ödenmeyecek.

            Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR tarafından başlatılan istihdam seferberliği kapsamında Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda Muğla’daki TOBB üyesi odalarla Borsa yetkililerinin katıldıkları toplantıda istihdam seferberliği kapsamındaki teşvikler anlatıldı. Toplantıya MİTSO adına Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu katıldılar.

            MUTSO‘nunev sahipliğinde yapılan toplantıya Muğla’daki TOBB üyesi Odalarla Borsa’nın yetkililerinin yanısıra SGK İl Müdürü Ahmet Ekecan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu, İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli veMuğla odaları ile Borsa’nın Akademik Danışmanı Doç. Dr. Serkan Dirlikkatıldı.

            Toplantıda istihdam seferberliği kapsamında işverenlere getirilen destekler şu şekilde anlatıldı:

            Yeni istihdama ücret desteği :

            İşverenler, nisan ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim, vergi ve ücret ödemeyecekler. Devam eden 9 ay boyunca ise prim ve vergi ödemeyecekler.

            Yeni istihdamın SGK primine ve vergisine destek :

            İşverenler 2020 yılının Aralık ayına kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemeyecekler. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay olacak. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği sağlanacak.

            “Siz bir nefes alın, ücretler bizden” desteği :

            Ekonomik nedenlerle işyerinin tamamında ya da bir bölümünde çalışma sürelerinin geçici olarak azaltmak veya faaliyetini durdurmak zorunda kalan işverenlere 3 ay boyunca, çalışılamayan dönem için çalışanların ücretleri devletten karşılanacak . Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden yapılacak.

            “Mevcudu koru, bu da bizden olsun” desteği :

            2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzerinde çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği sağlanacak.

            Düzenli ödemeye devamlı destek :

            SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere devletten 5 puanlık indirim uygulanacak. Ayrıca kalkınmaya öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devletten karşılanacak.

            Kalkınmaya ilave destek :

            Kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devlet tarafından karşılanacak.

            Önce işbaşı eğitimi sonra istihdam desteği :

            İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kursiyerlerin 3ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji gibi günümüzün ve geleceğin mesleklerine 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devlet tarafından ödenecek. 2 – 5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de yine devlet tarafından karşılanacak.

            İhtiyaca uygun, nitelikli işgücü eğitimine tam destek :

            Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Kura katılanların ücretlerini ve sigortaları da yine devlet tarafından ödenecek.