DOLAR
32,8895
EURO
35,8414
ALTIN
2.534,19
BIST
11.172,75


“KOBİ’LERE YENİDEN NEFES KREDİSİ VERİYORUZ”

“KOBİ’LERE YENİDEN NEFES KREDİSİ VERİYORUZ”
02.04.2018 16:38
0
A+
A-

Geçen yıl üyesi olan KOBİ’lere geçen yıl 1 milyon 500 bin TL “Nefes Kredisi” sağlayan MİTSO bu yıl 3 milyon TL Nefes Kredisi verecek…

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO üyesi KOBİ’lere yine Nefes Kredisi vereceklerini belirterek “Bu yıl yine kendi olanaklarımızla Odamız üyesi KOBİ’lere, aylık yüzde 0.99 faizli toplam 3 milyon TL Nefes Kredisi imkanı sağladık” dedi.

*MİTSO, geçen yıl “Nefes Kredisi” protokolü imzalanan bankalara kendi olanaklarıyla 150 milyon TL yatırmış ve TOBB’un ilgili bakanlıklar ve Kredi Garanti Fonu ile yaptığı protokol gereğince yatırılan paranın on katı olan 1 milyon 500 bin TL “Nefes Kredisi” olanağı sağlamıştı.

*Bu yıl ise MİTSO, TOBB’nin protokol yaptığı bankalara toplam 200 bin TL yatırarak bu rakamın 15 katı olan 3 milyon TL Nefes Kredisi olanağı sağlayacak.

*6 ayı geri ödemesiz “Nefes Kredisi”ne aylık 0.99 faiz uygulanacak. Bu yıl yaklaşık 50 bin KOBİ’nin yararlanacağı tahmin edilen “Nefes Kredisi”ne T.C Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, T.C. Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım aracılık edecekler.

Aralarında MİTSO‘nun da olduğu 365 Oda ve Borsa ile bunların çatı örgütü olan TOBB’nin girişimiyle, krediye ulaşımda güçlük çeken KOBİ’lere yeniden “Nefes Kredisi” sağlanıyor. “Nefes Kredisi”nin uygulamaya girmesiyle ilgili protokol TOBB,  Başbakanlık ile ilgili bakanlıklar arasında İzmir’de imzalandı.

KOBİ’ler, “Nefes Kredisi” için protokol yapılan bankalara 2 Nisan’dan geçerli olmak üzere başvuruda bulunarak aylık 0.99 faizli nefes kredisinden yararlanabilecekler. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Nefes Kredisi’nin yeninden uygulamaya girdiğini belirterek “Geçen yılki Nefes Kredisi uygulamasında MİTSO üyelerine, kendi olanaklarımızla 1milyon 500 bin TL Nefes Kredisi sağlamıştık. Şimdi protokol yapılan bankalara yine kendi olanaklarımızla 200 bin TL yatırarak bunun 15 katı olan 3 milyon TL’lik Nefes Kredisi olanağı sağlıyoruz. Üyemiz olan KOBİ’ler 2 Nisan’dan geçerli olmak üzere “Nefes Kredisi”nden  yararlanabilecekler” dedi.

 

“NEFES KREDİSİ”NİN ÖZELLİKLERİ

Nefes Kredisi, yalnızca KOBİ’ler tarafından kullanılabilen, 6 ay ana para geri ödemesiz (aylık faiz / kar oranı ödemeli), takip eden 12 ay aylık eşit taksitli toplam 18 ay vadeli ticari nakdi kredidir. Kredinin üst limiti il ve ilçelere göre 200.000 TL’yi geçmemek üzere  değişmektedir. Belirtilen aylık ve yıllık faiz / kar oranlarına BSMV ve KKDF dahil değildir. Kredi sadece ticari taksitli olarak kullandırılacak olup bireysel amaçlı kullandırılmayacaktır. her KOBİ, bu krediden en fazla bir kez faydalanabilir. Nefes Kredisi’nin bankada getiri amaçlı değerlendirilmesine kesinlikle  izin verilmeyecek olup faiz / kar oranı farkından dolayı gelir elde etmek amacıyla kullanıldığı izlenimi edinildiğinde kredi derhal geri çağrılacaktır. Ayrıca bu kredi, bankaların daha önce kullandırdığı kredilerin kapatılması için kullandırılamaz. Kredi başvuruları, anlaşmalı bankalar ve Kredi Garanti Fonu tarafından yapılacak nihai değerlendirme sonucunda herhangi bir olumsuz duruma rastlanılmaması kaydı ile kesin onaya dönüştürülecektir. Bankalar, kredi başvurusu ve sonrasında her türlü belge ve teminat talep etme hakkını saklı tutacaklar. Nefes Kredisi tahsis etme yetkisine haiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Denizbank A. Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Vakıflar Bankası T.A.O., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., kendi tahsis süreçlerinde kredi koşullarını değiştirme hakkına sahip olacaklar. Nefes Kredisi hakkında ayrıntılı bilgiye bu yıl “Nefes Kredisi” Protokolü yapılan ilgili bankaların web. adreslerinden ulaşılabiliyor.

 

NEFES KREDİSİ İÇİN PROTOKOL İMZALARI İZMİR’DE ATILDI

TOBB’un öncülüğünde, aralarında MİTSO’nun da olduğu TOBB üyesi 365 Oda ve Borsanın katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla İzmir’de atıldı.​

Aylık 0,99 faiz/kar payı ve 12 ay vade imkânı ile iki üç ay içerisinde yaklaşık 50 bin KOBİ’nin faydalanması beklenen TOBB Nefes Kredisine; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım aracılık edecek.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada “Geçtiğimiz sene TOBB-Ziraat Bankası-Denizbank ve KGF olarak çıktığımız yola bu sene Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve bankaları da katıldı. Artık daha güçlü yürüyoruz” dedi. Nefes Kredisi fikrini geçen yıl Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile konuştuklarını anımsatan TOBB Başkanı şunları söyledi: “Sonra Başbakanımıza arz etmiştik. Sonra Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’in desteğiyle Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı. Son olarak da en büyük kamu bankamız olan Ziraat Bankası ile iki senedir projemize destek veren tek özel banka olan Denizbank zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Böylece KOBİ’lere 5 milyar liralık kredi hacmi yarattık. 2-3 ay gibi kısa bir sürede 30 bin KOBİ kredi kullandı. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak da katkı sağlamış olduk” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2017 yılında Başbakan Yıldırım’ın himayesinde başlattıkları Nefes Kredisi’ni bugün yeniden başlattıklarını ifade ederek, “Piyasada olumsuz hava oluşturmaya çalışanlara inat, “TOBB, 365 Odam ve Borsam, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve KGF olarak buradayız” diyoruz. Burada tüm banka genel müdürlerine yaptıkları önderlik için çok teşekkür etmek istiyorum. Yine oda ve borsalarımızın başkanları ve yönetim kurullarına teşekkür etmek istiyorum. Tüm kaynaklarını üyeleri için seferber ettiler” şeklinde konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Uçakta Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile