DOLAR
33,0634
EURO
36,1212
ALTIN
2.570,75
BIST
11.064,85


Koranavirüs salgınının ekonomiye etkileri üzerine: ODALAR VE BORSALAR İSTEDİ, TOBB İLETTİ EKONOMİK ÖNLEMLER ARDI ARDINA GELDİ…

Koranavirüs salgınının ekonomiye etkileri üzerine: ODALAR VE BORSALAR İSTEDİ, TOBB İLETTİ EKONOMİK ÖNLEMLER ARDI ARDINA GELDİ…
03.04.2020 17:35
0
A+
A-

Yeni tip koronovirüs salgını sonrasında yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkilerini araştırmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Birliğe üye 365 Oda ve Borsa ile üyelerden sorunların ve çözüm önerilerinin bildirilmesi istendi. Aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odası‘nın da (MİTSO) olduğu Odalar ve Borsalar, üyelerinden de gelen talepler TOBB tarafından Cumhurbaşkanlığı ile ilgili Bakanlıklara sunuldu. TOBB tarafından sürdürülen girişimlerin ardından bazı konularda çözüm sağlanıldı. Çözüm sağlanan konular arasında çeşitli vergilerin, beyannamelerin ertelenmesi sağlanırken icra ve iflas takipleri de 30 Nisan’a kadar durduruldu. KGF desteği ise 25 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltildi.

            Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin en aza indirilmesiyle ilgili olarak TOBB tarafından iletilen sorunlar ve çözüm önerileri kapsamında Cumhurbaşkanlığı ve ilgili Bakanlıklar tarafından alınan önlemler paketinde yer alan önlemler şöyle:         

“1 – Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.

2 – Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin 6 aylık Muhtasar ve KDV ertelenmeleri, tüm şahıs işletmeleri ve bazı ilave sektörleri (Mobilya, madencilik, inşaat, endüstriyel mutfak, araç kiralama, matbaacılık, sağlık hizmetleri) de kapsayacak şekilde genişletildi.

3 – Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

4 – Perakende, AVM, demir çelik, otomotiv, lojistik – ulaşım, sinema, tiyatro, konaklama, yiyecek – içecek, tekstil – konfeksiyon ve etkinlik – organizasyon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6 şar ay ertelenecek.

5 – KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere öncelik verilecek

6 – Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirler etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.

7 – Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonucu faiz gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

8 – İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

9 – Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek.

10 – KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

11 – Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının yüzde 60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.

12 – Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.

13 – Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

14 – İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durdurulacak.

15 – Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.

16 – Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

17 – Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

18 – Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar yüzde 1’e indirilecek.

19 – Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

20 – Teknoparklarda kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerinden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

21 – Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

22 – Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteynır değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak. “

MİTSO : MEMNUNUZ

            Öte yandan MİTSO, Koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkileri karşısında aralarında kendi önerilerinin de olduğu bir dizi önerinin TOBB tarafından Cumhurbaşkanlığı ve ilgili Bakanlıklara sunulmasından sonra açıklanan ekonomik önlemler paketinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Bilindiği gibi Koronavirüs salgını ekonomimizi çok olumsuz bir şekilde etkiledi. Üyelerimiz birçok konuda yaşadıkları zorlukları  bize ilettiler. Biz ve TOBB üyesi olan diğer Odalardan ve Borsalardan pek çok talep TOBB’ye iletildi. Sonuçta TOBB tarafından Cumhurbaşkanlığı makamı ve ilgili Bakanlıklar düzeyinde yapılan değerlendirmelerin ardından üyelerimizi ve ekonomiyi rahatlatacak bazı önlemler alındı. Açıklanan önlemlerden memnunuz” diye konuştu.