DOLAR
33,0568
EURO
36,0294
ALTIN
2.551,94
BIST
11.136,43


KOS’TAN MİLAS’A DOSTLUK KÖPRÜSÜ

KOS’TAN MİLAS’A DOSTLUK KÖPRÜSÜ
31.07.2014 15:29
0
A+
A-

 

 MİTSO’NUN DAVETLİSİ YUNAN    KONUKLAR MİLAS’TA

*Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayında Yunanistan’ın Kos Adasına yaptığı ziyarette davet ettiği Yunan konuklar ve Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu Ataşesi Aliki Vrienniou Milas’a geldiler.

*Yunanistan’ın 12 Adalar Ticaret ve Sanayi Odası ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde Kos, Bodrum ve Milas’ta bir ot yemekleri festivali düzenlenmesi planlanıyor.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer oda ile Kos arasındaki ilişkilerin bundan sonra da artarak gelişeceğini söyledi.

Milas Ticaret ve Sanayi  Odası’nın 25 Haziran 2014 tarihinde Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adasına yapmış olduğu ziyaret sırasında davet ettiği Yunan konuklar ve yine MİTSO’nun daveti üzerine Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu Ataşesi Aliki Vrienniou ile konsolosluğun vizeler dairesinden Mario Valeri, Milas’ı ziyaret ettiler.

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, Bodrum’da liman gümrüğünde karşılanan Yunan konuklar daha sonra hep birlikte Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamına bir nezaket ziyaretinde bulundular.

Bodrum Belediyesi ziyaretinin ardından Milas’a gelen Kos’lu konukları Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na geldiler. Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu Ataşesi Aliki Vrienniou ile Başkonsolosluğun vizeler dairesinden Mario Valeri de Kos’tan gelen konuklarla MİTSO’da buluştular.

 

Kos’tan ve İzmir Yunan Başkonsolosluğundan gelen Yunan konukları; Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yiğit, MİTSO Meclis Üyesi Kadir Karagülle veMİTSO 3 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Mutlu Çokyüce Özcan karşıladılar.

MİTSO’yu ziyaret eden Kos’lu konuklar arasında Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, Belediye Başkan Yardımcısı Stamatis Pis, 12 Adalar Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Departmanı Başkanı Dimitris Sarantis, 12 Adalar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Gabierakis ManolisTsakiris NikosMargaritis İppokratisNikos Nastahanidis, Eczacılar Odası temsilcisi Teodoros Papakostandinu, uluslararası bir kuruluş olan Mutfak Şefleri (Chef de Cusine)’nin Yunanistan temsilcisi Memiş Kadri, Yunanistan Sosyal Demokrat Partisi 12 Adalar Eşbaşkanı, turizmci Sami Payzanoğlu ve konukların bazılarının eşleri de bulunuyordu.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in makamında ağırlanan konuklar önce Milas hakkında genel bilgi edinebilmek için Hasan Özgen tarafından hazırlanmış olan “Işık Ülkesi Milas” belgeselinin özetini izlediler. Daha sonra MİTSO Başkanı Reşit Özer Yunan konuklara Milas’ın tarihi, kültürü, ekonomisi ve turizmi konusunda açıklamalarda bulundu. Reşit Özer, başta Kos olmak üzere Yunan adalarıyla öncelikle dostluk bağlarını geliştirmek ve güçlendirmek istediklerini belirterek dostlukla birlikte ticari ilişkilerin de gelişeceğine inandığını söyledi Reşit Özer ayrıca 12 Adalar Ticaret ve Sanayi Odası ile de “kardeş oda” olmak istediklerini belirtti.

 

Daha sonra Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras bir teşekkür konuşması yaptı. Milas Belediye Başkanı ve MİTSO Başkanı tarafından Bodrum’da limanda karşılanmış olmalarından çok memnun kaldıklarını belirten Kos Belediye Başkanı Nikitaras, turizmde karşılıklı işbirliğini geliştirmek istediklerini belirterek “Biz Türkiye’den turist gelmesini çok istiyoruz. Bunun için karşılıklı talep de var. Bu konuda işbirliğini geliştirme istiyoruz” diye konuştu.

 

Bu arada Yunan konuklar arasında bulunan ve aşçılıkta uluslararası bir kuruluş olan Chef de Cusine’nin Yunanistan Sorumlusu Memiş Kadri de iki tarafın işbirliğiyle Kos, Bodrum ve Milas’ın ortaklığında bir ot yemekleri festivali düzenlemek için çalışmaların sürdürüldüğünü ve iki tarafın da bu konuda istekli olduğunu söyledi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer Milas mutfağının ot yemekleri bakımından çok zengin olduğuna dikkat çekerek böyle bir festivale destek vereceklerini ve düzenlenmesinden mutluluk duyacaklarını söyledi. Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras da bu festivale destek vereceklerini söyledi.

Konukların konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, iki taraf arasında karşılıklı işbirliğinin kendisini sevindirdiğini belirterek “İşadamları, Akdenizli iki toplum olarak tarihten gelen dostluk var. Bu dostluğu T.C. Devleti olarak, belediyeler olarak, odalar olarak destekliyoruz. İşadamlarımızın Yunanistan ile iyi ilişkiler kurmasını destekliyoruz” diye konuştu.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da Yunan konuklara hoş geldiniz dedikten sonra iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından taraflar karşılıklı olarak birbirlerine çeşitli armağanlar sundular. MİTSO Lokalinde hep birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından konuklar, Olcay Akdeniz’in rehberliğinde Milas Müzesi’ni ve Uzunyuva Arkeolojik Kazı Alanını gezdiler. Yunan konuklar daha sonra Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret ederek görmüş oldukları yakın ilgiden ötürü teşekkür ettiler. Konuklar daha sonra en kısa sürede tekrar Milas’a geleceklerini belirterek Kos’a gitmek üzere Milas’tan ayrıldılar.

IMG_2454IMG_2441 IMG_2463  IMG_2442  IMG_2457 IMG_2460