DOLAR
27,5636
EURO
29,0031
ALTIN
1.617,39
BIST
8.427,92


MENŞE VE DOLAŞIM BELGELERİNİN ONAY KONTROLÜ ELEKTRONİK ORTAMDA

MENŞE VE DOLAŞIM BELGELERİNİN ONAY KONTROLÜ ELEKTRONİK ORTAMDA
21.01.2016 17:29
0
A+
A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede Türkiye’den yapılan ihracata konu eşyaya eşlik eden menşe ve dolaşım belgelerinin gümrük idarelerinde onaylanıp onaylanmadığının ithalatçı ülke makamları tarafından elektronik ortamda kontrol edilebilmesine yönelik elektronik uygulamaya yasal dayanak sağlamak üzere hazırlanan Gümrük Genel Tebliği (uluslararası Anlaşmalar), Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, ihracatta tercihli tarife uygulamalarından faydalanmak üzere düzenlenen ve gümrük idarelerin tarafından vize edilmesi talep edilen Dolaşım Belgeleri, İran Menşe İspat Belgeleri ve Malezya Menşe belgeleri ile Onaylanmış İhracatçılarca düzenlenen Dolaşım Belgelerinin 4 Ocak 2016 tarihinden itibaren, ihracat beyannamelerinin yükümlüler veya temsilcileri tarafından Merkezi Bilgi Sistemine girilmesi gerektiği bildirildi.

Merkezi bilgi sistemine veri girişlerinin doğruluğu ve gerçekliğinden yükümlülerin sorumlu olduğu belirtilerek sisteme dair uygulama hakkında ayrıntılı bilginin http://risk.gtb.gov.tr/. internet sayfasından edinilebileceği ifade edildi.