DOLAR
32,5684
EURO
34,9408
ALTIN
2.418,72
BIST
10.391,89


Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar ikinci el motorlu kara taşıtlarının alım satımını yapamayacak

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar ikinci el motorlu kara taşıtlarının alım satımını yapamayacak
14.05.2019 16:42
0
A+
A-

İKİNCİ EL MOTORLU TAŞITLARIN ALIM SATIMINI YAPANLAR İÇİN MİTSO’DA SINAV VAR

*İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının mutlaka sınavla mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor.

*Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumluları için TOBB MEYBEM VE MİTSO işbirliğinde sınav düzenleniyor.

*Mesleki Yeterlilik Belgesi almak üzere sınava katılmak isteyen Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ile Sorumlularının 24 Mayıs 2019 Cuma günü, saat 17.00’ye kadar MİTSO’ya başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

            TOBB tarafından kurulan ve işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu belirlemek üzere faaliyetlerini sürdürmekte olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) işbirliğinde Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı ve Sorumlusu sınavı düzenleniyor.

            “6654 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında bazı mesleklerde çalışanların mesleki yeterlilik sınavına girerek mesleki yeterlilik belgesi almasını zorunlu hale getirmesi üzerine düzenlenecek eğitimler Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları için 4. seviye, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumluları için 5. seviye olarak düzenleniyor. Eğitimlere katılmak isteyenlerin 24 Mayıs Cuma günü, saat 17.00’ye kadar MİTSO’ya başvuruda bulunmaları gerekiyor.

            Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ile Alım Satım Sorumlularının Mesleki Yeterlilik Belgesi için yapacakları başvurular için nüfus cüzdanı, son altı ay içinde çekilmiş 2 tane vesikalık fotoğraf, varsa öğrenim durumunu gösterir belge ve ıslak imzalı başvuru formu isteniyor.

            Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları, TOBB MEYBEM tarafından yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada yapılacak. Her iki sınavda da başarılı olan adaylar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklar. Sınava katılacaklar; Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı 4. Seviye sınavı için KDV dahil 550 TL, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu 5. Seviye sınavı için KDV dahil 600 TL  ücret yatırılması ve ayrıca belge masrafları karşılığı olarak 150 TL ödeme yapmaları gerekiyor.

            MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNLU

            Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ve Sorumlularının Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları zorunlu hale getirilirken Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanları ile Alım Satım Sorumlularına bundan böyle İl Ticaret Müdürlülükleri tarafından “yetki belgesi” verilmeyecek, noterler mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “alım satım işlemlerini” kabul etmeyecekler, belediyeler de bu belgeyi ibra etmeyen işletmelere “ruhsat” vermeyecekler.  Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işletmeler motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım ve satımlarını yapabilmeye hak kazanacaklar. Her beş yılda bir yenilenmesi gereken yetki belgelerini ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlükleri tarafından verilecek. Mesleki yeterlilik belgesi ise TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı odalar aracılığıyla verilecek.