DOLAR
33,0522
EURO
36,0090
ALTIN
2.556,89
BIST
11.156,20


MİLAS 4. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI.

MİLAS 4. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI.
06.08.2013 17:56
0
A+
A-

*Fuar açılışına Muğla Vali Yardımcısı A. Ali Barış, CHP Muğla Milletvekilleri Ö. Süha Aldan, Nurettin Demir ve Tolga Çandar ile Muğla Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar ve Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün de katıldılar.

*Fuarda bu yıl Trabzon, Siirt, Adıyaman gibi illerden gelen firmalar da ürünlerini tanıttılar.

Milas 4. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı coşkulu bir törenle açıldı. 3 Mart Pazar günü saat 17.00’ye dek açık kalacak fuarda 7’si Milas’tan 137 firma açtıkları stantlarda ürünlerini tanıtıyorlar. Bu yılki fuarda Trabzon, Siirt ve Adıyaman’ın yanı sıra birçok ilden gelen firmalar stant açtılar.

Aralarında MİTSO’nun da bulunduğu 24 kurum ve kuruluşun desteği ile düzenlenen Milas 4. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı coşkulu bir törenle açıldı. Milas’ın Dibekdere Köyü Davul Zurna Ekibi’nin sunduğu dinletinin ve Milas Belediyesi Halkoyunları Ekibinin zeybek oyunları gösterileriyle renk kattığı açılışta bir konuşma yapan fuarın düzenleyici firması Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan kısa bir gelecekte Türkiye’de gıda ve tarım üzerine açılan fuar sayısın iki elin parmaklarını geçmeyeceğini ve yarına kalarak varlığını sürdürecek fuarlar arasında mutlaka Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın da olacağını söyledi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yaptığı konuşmada Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın çevrede örnek alanına ve Milas’a dinamizm getiren bir fuar olduğunu belirterek “Fuar Milas’a çok büyük fırsatlar sunmaktadır” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Eker ise bu tür fuarların yeni teknolojilerin üreticiye tanıtılmasında büyük önem taşıdığını belirterek “Fuarlar, çiftçilerimizin bilgiye ulaşmasında çok önemlidir” dedi.

Muğla Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar da yaptığı konuşmada üniversite olarak bu yıl fuarda yer aldıklarını ve üniversite bünyesinde modern bir gıda analiz laboratuarı oluşturduklarını vurgulayarak “Herkesin yediğinin içtiğinin içinde ne olduğunu bilmesi gerekir. Bu laboratuarı bu nedenle açtık. Laboratuarın çalışmalarını fuarda tanıtacağız” dedi.

Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı da açılışta yaptığı konuşmada fuara emeği geçenleri kutlayarak fuarın Milas’a katkılarını anlattı. Kaymakam Atçı Milas’taki GDO’suz tohumların toplanması ve organik tarım yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise konuşmasında 2013 yılının Muğla’nın il oluşunun 100. yılı olması nedeniyle kutlama hazırlıklarını sürdürdüklerini bildirdi. Demir, yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’nın Muğla’ya birçok şey kazandıracağını belirterek “Ancak bu yasa ile bazı hatalar da yapılmıştır. Bu yasa köylülüğü kaldırmıştır” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise konuşmasında tarım ve hayvancılığın kötü bir durumda olduğunu söyledi. Aldan konuşmasında İspanya’nın zeytine 3.5 Euro prim verirken Türkiye’de zeytinyağına sadece 50 kuruş pirim verilmekte olduğunu anlattı.

CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar da fuara destek verenlere teşekkür etti. Tarımın yanlış politikalar nedeniyle sürekli kötüye gitmekte olduğunun altını çizen Tolga Çandar “Biz bu yöneticilere hiç güvenmiyoruz. Ülke bunların elinde giderek daha da yoksullaşıyor” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi protokol tarafından birlikte kesildi. Fuarda, Siirt, Adıyaman, Trabzon gibi illerden gelen firmaların da olduğu dikkat çekerken Köyceğiz İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Atatürk posterli portakal tanıtım standı çok ilgi gördü.