DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


Milas balıkçılığının dünyaya açılan kapısı : Seçkin Balıkçılık. ÜÇ KITAYA MİLAS’TAN BALIK İHRAÇ EDİYOR

Milas balıkçılığının dünyaya açılan kapısı : Seçkin Balıkçılık.    ÜÇ KITAYA MİLAS’TAN BALIK İHRAÇ EDİYOR
11.03.2016 12:43
0
A+
A-

*Milas’ta kültür balığı üretimi yapmakta olan MİTSO üyesi Seçkin Balıkçılık, Almanya, Duvai, Kuveyt, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya, Rusya, İtalya, Ürdün’e levrek, çipura ve alabalık ihracatı yapıyor.
*Seçkin Balıkçılık’ın Almanya’da bir firması, İspanya ve Moskova’da ise ofisleri bulunuyor.
*Uluslararası Bremen Balıkçılık Fuarı’nda ürünlerini sergileyen Seçkin Balıkçılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda MİTSO’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Sami Kont, özellikle deniz ürünleri tanıtımında balıkçılık fuarlarının çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’nin levrek ve çipura türü balık üretiminin yüzde 68’inin yapılmakta olduğu Milas’ta firmalar, dünya pazarlarına balık ihraç ediyorlar. Balık ihracatında son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştiren firmalardan birisi de Seçkin Balıkçılık. Üç kıtaya Milas’tan balık ihraç eden Seçkin Balıkçılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Sami Kont, başta balık olmak üzere Milas yöresindeki ürünlerin ihracata yönelik tanıtımında özellikle uluslararası fuarlara katılımın çok büyük önem taşıdığını söyledi.
2008 yılından beri Milas’taki toprak havuzlarda çipura ve levrek türü balık üreten ve bunları üç kıtadan 10 ülkeye ihraç etmekte olan Seçkin Balıkçılık, bu yıl çipura ve levrek ihracatının yanı sıra alabalık ihracatına da başladı. Son olarak 14 / 16 Şubat 2016 Almanya’nın Bremen kentinde düzenlenen Uluslararası Bremen Balık Fuarı’nda ürünlerini tanıtan Seçkin Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kont, “Milas yöresinin özellikle deniz ürünlerinin tanıtımında balıkçılık fuarları çok büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle biz de bu fuarlara katılar Milas’ın balıklarını tanıtıyor, yeni pazar olanakları araştırıyoruz. Bremen’de iki yılda bir düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük balıkçılık fuarı olan Bremen Balıkçılık Fuarı’na da bu amaçla katıldık. Yaptığımız ürün tanıtımlarının olumlu sonuçlarını da görmeye başladık. Birçok ülke firmaları ile ihracat bağlantısı görüşmesi yaptık, bazı firmalarla ihracat bağlantıları gerçekleştirdik” diye konuştu.
Seçkin Balıkçılık’ın 20 yıldır sektörde çipura ve levrek üretimi yaptığını ve Ege İhracatçılar Birliği verilerine göre son 2 yıldır ilk 10’a giren Milas firmaları arasına girmeyi başardığını belirten Sami Kont, üç kıtadan 10 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Sami Kont “2008 yılından beri Milas’taki toprak havuzlarda levrek ve çipura balığı üretip ihraç etmekteyiz. Bu yıl alabalık ihracatına da başladık. Giderek gelişen ihracat bağlantılarımız sonucunda Almanya’da bir firma kurduk. İspanya ve Moskova’da ofislerimiz var. Milas’tan üç kıtaya balık ihraç ediyoruz. Balık ihraç ettiğimiz ülkeler; Avrupa’dan Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve Rusya. Asya’dan Kuveyt ve Dubai ve Amerika’dan ABD olmak üzere şimdilik 10 ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.
İhracatı arttırmalarında en büyük payın uluslararası balıkçılık fuarlarına katılmak olduğunu belirten Sami Kont, MİTSO yönetimi olarak başta balık olmak üzere Milas’ın zeytin, zeytinyağı, çam balı, halı gibi ürünlerini gerek yurtiçi, gerekse de yurtdışı fuarlarda sergiliyoruz. Balık ihracatımızın gelişmesinde fuarların etkisini bizzat yaşayarak gördük. Ürünlerini uluslararası pazarlara taşımak isteyen üretici firmalarımızın bu tür fuarlara katılmasında çok büyük fayda var” dedi.
S.Kont Bremen balık fuarı 3S.Kont Bremen balık fuarı 1