DOLAR
32,9030
EURO
35,8739
ALTIN
2.530,21
BIST
11.172,75


Milas OSB-Güllük Limanı Demiryolu Hattı Proje Fizibilitesi

Milas OSB-Güllük Limanı Demiryolu Hattı Proje Fizibilitesi
24.03.2014 14:32
0
A+
A-

-Proje alt yüklenicisi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi, Milas Organize Sanayi Müdürü eşliğinde Milas OSB ile Güllük limanı arasında 2 hafta süre ile saha çalışmaları yapmış, bölgenin jeolojik yapısı baz alınarak, demiryolu yapımının uygunluğu belirlenmiştir.

-Milas OSB’de kayıtlı üyeler ile yapılan anketler sonucunda elde edilen verilere göre Milas OSB ile Güllük limanı arasında döşenecek demiryolunun getireceği maliyeti hesaplanmış, Milas OSB ile Güllük limanı arasında karayoluyla yapılmakta olan ürün  nakliyesi maliyetleri hesaplanmış ve elde edilen veriler demiryolu ile yapılacak ürün nakliyesi maliyetleri ile karşılaştırılarak raporlandırılmıştır.

-Projenin sonuçlandırılması amacı ile yapılan analizlerin sonuçları alt yüklenici tarafından rapor haline getirilmiştir.

-Alt yüklenici tarafından hazırlanan fizibilite raporu ilgililere sunulması amacı ile bir panel düzenlenmiş ve rapor haline getirilen sonuçlar karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilerek ilgili kişi ve kuruluşlara panel aracılığıyla sunulmuştur.

-Milas OSB, Güllük limanının demiryolu bağlantısı, Denizli, Aydın, Yatağan havzasının da ürünlerinin Güllük limanına taşınması için demiryolu yapımı düşüncesine da önem kazandırmıştır.

-Sanayi Bakanlığının OSB’lerin en yakın demiryollarına bağlanması konusundaki ilke kararı ile uyum içinde olan bu proje, ileriki süreçler için bir avantaj oluşturmuştur.

-Bu proje sayesinde Milas OSB’ye olan yatırımcı ilgisi artmış, taleplerde artış olmuştur.

-Milas OSB’de yatırım yapacaklar demiryolu ve denizyolu bağlantısıyla kazanacakları taşıma avantajlarıyla ihracata yönelik yatırım yapmayı düşünmeye başlamışlardır.

-Yine demiryolu-denizyolu bağlantısı ile sağlanacak olan nakliye kolaylıklarıyla Milas OSB’ye daha uzak bölgelerden hammadde getirerek işleme konusunda yatırımcı düşüncesi oluşmuştur.