DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46


MİTSO’da hijyen eğitimi için son başvuru tarihi 28 Mart

MİTSO’da hijyen eğitimi için son başvuru tarihi 28 Mart
21.03.2014 16:59
0
A+
A-

MİTSO 10 İŞKOLUNDA HİJYEN EĞİTİMİ DÜZENLİYOR

 

* İlgili meslek odaları arasında yapılan görev paylaşımının ardından yeniden yapılan değerlendirmeye göre 10 işkolunda MİTSO ücretsiz hijyen eğitimi düzenleyecek.

 

* MİTSO’nun hijyen eğitimine diğer odaların üyeleri de katılabilecek.  

 

*MİTSO’nun düzenleyeceği hijyen eğitimleri için son başvuru tarihi 28 Mart 2014 

 

*05 Temmuz 2014 tarihine dek hijyen eğitimi almayan her çalışan için 250 – 1000 TL arasında ceza ödenmesi gerekecek.

 

05 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve bir yıl içinde insan sağlığı ile ilgili işyeri sahipleriyle işyeri çalışanlarının hijyen eğitimi almalarının zorunlu hale getirilmesinin ardından Milas’taki meslek odaları ve ilgili kuruluşlar, MİTSO’da yaptıkları toplantıda görev paylaşımı yapmışlardı. Buna göre MİTSO, 6 işkolunda hijyen eğitimi düzenlemeyi üstlenmişti. Ancak daha sonra yeniden yapılan değerlendirmeye göre MİTSO, 4 meslek kolunda daha hijyen eğitimi vermeyi üstlendi. Böylece MİTSO’nun hijyen eğitimi vereceği işkolu sayısı 10’a yükseldi.

 

MİTSO’nun 10 işkolunda vereceği hijyen eğitimleri için ilgili işyeri sahipleriyle çalışanlarının en geç 28 Mart tarihine kadar odaya başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru sırasında ilgili kişilerin TC kimlik numaralarını ve öğrenim durumlarını bildirmeleri isteniyor.

 

Milas’taki ilgili meslek odaları ve ilgili kurumlar arasında yapılan değerlendirmeye göre; MİTSO tarafından düzenlenecek hijyen eğitimleri şu şekilde belirlendi:

 

Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanları Hijyen Eğitimi,  Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi, Bar Görevlileri (Barmen) Hijyen Eğitimi, Otel / Motel ve Lokanta Yöneticileri Hijyen Eğitimi, Servis Görevlisi (Garson) Hijyen Eğitimi, Şef (Yiyecek Hazırlama ve Sunum Hizmetleri) Hijyen Eğitimi, Gıda Kontrol Elemanı Hijyen Eğitimi, Hububat İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi, Süt İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi ve Zeytin İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi.

 

28 Mart tarihine kadar yapılacak başvuruların ardından eğitim günleri belirlenecek ve katılanlara bir günde 8 saat olarak hijyen eğitimi verilecek. Hijyen eğitimlerini başarıyla bitirecek işkolu çalışanlarına, 5 Temmuz 2014 tarihinden sonra işyerlerinde yapılacak denetimlerde mutlaka bulundurulması zorunlu olan “Kurs Bitirme Belgesi” verilecek.

 

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği 05 Temmuz 2014 tarihine kadar insan sağlığı ile doğrudan veya dolaylı ilgili işkollarında işyeri sahiplerinin ve çalışanların mutlaka hijyen eğitim almaları gerekiyor. 05 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimi almayan her çalışan için 250 – 1000 TL arasında ceza ödenmesi gerekecek.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO tarafından verilecek hijyen eğitimlerine diğer odalara üye olan işyeri sahipleriyle çalışanlarının da katılabileceğini ve MİTSO tarafından düzenlenecek eğitimlerin ücretsiz olacağını belirterek ilgili işyeri sahipleriyle çalışanlarının 28 Mart tarihine kadar MİTSO’ya başvuruda bulunmaları cağrısında bulundu. Reşit Özer, “Yapılacak başvurulara göre eğitimlerin günleri belirlenecek ve eğitimler 05 Temmuz tarihine kadar tamamlanacak. 05 Temmuz’a kadar başka eğitim açılmayacak. Bu nedenle ilgili işyeri sahipleriyle çalışanlarının zor durumda kalmamaları için bir an önce hijyen eğitimi başvurusunda bulunmaları gerekiyor” dedi.