DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20


MİLAS, OSB İÇİN ANKARA’DA

MİLAS, OSB İÇİN ANKARA’DA
24.10.2013 15:46
0
A+
A-

*Milas OSB’de, 1 Nisan 2010 tarihinde yapılan altyapı projelendirme ihalesinin ardından 43 aydır yaşanmakta olan tıkanıklığı aşmak için Milas OSB’nin müteşebbis heyet üyeleri ile AKP İlçe Başkanı Bülent Demir Ankara’ya gittiler.

 

*Ankara’da bazı Muğla milletvekillerinin de katılması beklenen heyet, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında sorunun aşılması için görüşmeler yapacak.

 

 

            Milas, Organize Sanayi Bölgesi için adeta seferberlik ilan etti. Milas OSB’nin altyapı projelendirme ilahesinde yaklaşık 43 aydır yaşanmakta olan tıkanıklığın aşılabilmesi için Milas Kaymakamı Fuat Güner, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, OSB Müdürü Haluk Onaran ve AKP Milas İlçe Başkanı Bülent Demir; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya gittiler. Ankara’da bazı Muğla Milletvekillerinin de katılacağı heyet, OSB’nin 1 Nisan 2010 tarihinde yapılan altyapı projelendirme ihalesinden sonra yaşanan tıkanıklığın aşılması için Bakanlık yetkilileriyle görüşerek çözüm yolu bulmaya çalışacaklar.

 

Yapımı ilk kez 1996 yılında gündeme gelen OSB’nin kurulacağı 200 hektarlık hazine arazisinin kamulaştırılması o yıllarda yapılmıştı. Daha sonra 1999 yılında OSB’nin “Etüt, Proje ve Mühendislik Hizmetleri, Yapım İşleri” ihalesi yapılmış fakat ihale bazı firmaların itirazı üzerine dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından iptal edilmiş ve Bakanlık bu hizmetlerin kendileri tarafından yaptırılacağını açıklamıştı. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bu çalışmalar tamamlanamamıştı. 2010 yılında konunun yeniden gündeme gelmesi üzerine 1 Nisan 2010 tarihinde Ankara’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda Milas OSB’nin Altyapı Projelendirme İhalesi yapıldı. Fakat ihaleyi kazanan firma, 43 aydır işi bitirmeyince Milas OSB’nin müteşebbis heyetini oluşturan Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası; bir an önce ihalenin ya iptal edilmesi veya işi yüklenen firma tarafından altyapı projelendirme işinin bitirilmesini sıkça dile getirmeye başladı. Sonuçta MİTSO’nun, Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan OSB’deki tıkanıklığın aşılabilmesi için ısrarlı randevu talepleri üzerine Bakanlık yetkilileriyle konuyu görüşmek üzere randevu sağlandı. Bunun üzerine Milas Kaymakamı Fuat Güner, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, OSB Müdürü Haluk Onaran ve AKP İlçe Başkanı Bülent Demir Ankara’ya gittiler. Ankara’da, bazı Muğla milletvekillerinin de katılmasının beklendiği heyet OSB konusunda yaşanan tıkanıklığın aşılabilmesi için bakanlık yetkilileriyle görüşmelerde bulunacak.

 

Milas OSB’nin kurulacağı 200 hektarlık alanın kamulaştırmasının ardından farklı büyüklüklerde 73 sanayi parseli oluşturulmuş durumda. Milas OSB’de şu anda  fabrika kurmak için yaklaşık 100 kadar firma ön kayıt yaptırmış bulunuyor. Halen sürüncemede bulunan altyapı projelendirmesinin tamamlanmasından sonra kısa süre içinde yol, kanalizasyon, elektrik, telefon gibi altyapının hazırlanmasıyla birlikte fabrikaların kurulmasına başlanabilecek.