DOLAR
32,5976
EURO
34,7516
ALTIN
2.491,67
BIST
9.524,59


MİLAS OSB’DE İŞLER YOLUNDA… ALTYAPI İŞLERİ BİTTİ, GEÇİCİ KABUL SÜRECİ BAŞLADI

MİLAS OSB’DE İŞLER YOLUNDA… ALTYAPI İŞLERİ BİTTİ, GEÇİCİ KABUL SÜRECİ BAŞLADI
21.08.2019 16:24
0
A+
A-

*Altyapı işleri tamamlanan, elektrik altyapı işleri ise 30 Aralıkta bitecek olan Milas OSB’de 75 sanayi parselinden 35’i temel atmaya hazır hale getirildi.

*Arazi eğimi nedeniyle halen istinat duvarı yapımı ve parsel düzenlemeleri yapılmakta olan Milas OSB’de bu çalışmaların da en geç 6 ay içinde tamamlanacağı bildirildi.

            Muğla ilinin ilk ve tek Organize Sanayi Bölgesi olan Milas OSB’de sona gelindi. OSB’de halen elektrik altyapı işleri devam ederken altyapı işleri ise bitirilerek geçici kabul sürecine geçildi. OSB’de 75 sanayi parselinden 35’inin tamamen yatırıma hazır hale getirildiği belirtilerek üyelerin OSB’ye ödemelerini tam olarak yapmaları durumunda tüm sanayi parsellerinin en geç 6 ay içinde yatırım için hazır hale getirileceği bildirildi.

            Altyapı işleri bitmek üzere olan Milas OSB’de üyeleri bilgilendirmek amacıyla bir toplantı düzenlendi. Milas OSB Yönetimi Başkanı Eren Arslan’ın başkanlığında MİTSO’da  yapılan toplantıya OSB üyelerinin çoğu katıldı. Toplantıda, Milas OSB’de altyapı işlerinin bitirilme aşamasına geldiği belirtilerek 75 sanayi parselinden 35’inin bugün için yatırıma hazır hale getirildiği belirtilerek üyelerin ödemelerini yapmaları durumunda tüm sanayi parsellerinin en geç 6 ay içinde fabrika temeli atmaya hazır hale getirileceği bildirildi.

            MİTSO’da yapılan OSB bilgilendirme toplantısına, OSB üyelerinin çoğu katıldı. OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Milas Kaymakamı Eren Arslan‘ın başkanlığında yapılan toplantıda OSB’de gelinen son aşama hakkında üyelere bilgi veridi.

            Kaymakam ve Milas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eren Arslan, OSB’de altyapı ikmal yapım işlerinin 30.05.2019 tarihi itibariyle bitmiş olduğunu ve geçici kabul ile ilgili eksiklerin tamamlanmakta olduğunu anlatarak “Geçici kabul süreci fiilen başlamıştır. Altyapı işlerini yapan KLV İnşaat A.Ş., bugüne kadar OSB arazisinde açılması gereken 8 bin 73 metrelik yolun tamamını, 7 bin 148 metrelik atıksu şebekesinin tamamını, 5 bin 78 metrelik içme suyu şebekesinin tamamını, 16 bin 83 metrelik Telekom hattının tamamını, 69 bin 61 metrekarelik yola kilit parke döşeme işleminin tamamını ve kaldırıma döşenecek 24 bin 228 metrekarelik kilit parke döşeme işleminin tamamını bitirmiştir” dedi. Belirlenen bazı eksiklerin tamamlanması için firmaya verilen ek sürenin devam ettiğini anlatan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Eren Arslan “OSB’de halen parsellerin hafriyat işleri, işi ihaleyle alan ITS Ltd. Şti. tarafından devam ettirilmektedir. Toplam 163 bin metrekarelik hafriyat işi, ihale koşullarına göre 31 Ağustos tarihine kadar bitirilecektir” diye konuştu.

            Milas OSB’nin elektrik altyapı işleri hakkında da bilgi veren OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Eren Arslan “Milas OSB’nin elektrik altyapı yapımı işi 21 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapılmıştı. İhaleyi kazanan Energen Mühendislik firması ile 28 Haziran’da Milas’ta sözleşme imzalanmış ve 01 Temmuz tarihinde de yer teslimi yapılmıştı. Firma çalışmalarını sürdürüyor. İhale koşullarına göre elektrik altyapı işi, 30 Kasım 2019 tarihine kadar bitirilecektir” dedi.

            Milas OSB’nin “karma” nitelikte bir OSB olduğunu, bu nedenle Milas OSB’de inşaat, makine, gıda, tekstil ve entegre tesisleri yapılabileceğini anlatan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Eren Arslan “Milas OSB,  toplam bin 68.5 dönümlük  bir alan üzerine kuruluyor. Bu alanın 544 dönümü sanayi parseli alanı olarak planlanmış durumda ve 54 sanayi parseli mevcut. Milas OSB’den sanayi parseli almak üzere 16 Ağustos 2019 tarihi itibariyle 92 ön talep başvurusu var. Bunlardan sanayi parseli sayısı kadarı, yani 54’ü asıl listede, 55’ten 92’ye kadar olanlar da yedek listede yer alıyor” dedi.

            Milas OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de amaçlarının bir an önce Milas OSB’yi tamamlamak ve sanayi parsellerini hak sahiplerine vermek olduğunu belirterek “Şimdi önümüzde en önemli iş  parsellerin istinat duvarlarının yapımı ve arazi eğimi nedeniyle sanayi parsellerinin düzenlenmesidir. Eğer bu konuda üyelerimiz gerekli ödemeleri en kısa sürede yaparlarsa hem istinat duvarları yapımı, hem parsellerin düzenlenmesi işi birkaç ay içinde bitirilebilir” diye konuştu.

            Milas OSB Yönetim Kurulu Üyesi, Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yıllarca hayal gibi görünen Milas OSB’nin artık bitme aşamasına geldiğini anlatarak en kısa sürede sanayi parsellerini hak sahiplerine teslim etmek için çalışıldığını bildirdi.

            Daha sonra toplantıya katılanların çeşitli sorularının yanıtlanmasının ardından OSB arazisine bir gezi düzenlendi. Geziye katılan OSB üyeleri, sanayi parsellerinin tümüyle hazır hale getirildikten sonra hak sahiplerine verilmesi gerektiğini ifade ettiler.