DOLAR
32,9024
EURO
35,8369
ALTIN
2.524,39
BIST
11.172,75


MİLAS OSB’DE İŞLER YOLUNDA

MİLAS OSB’DE İŞLER YOLUNDA
03.05.2017 16:47
0
A+
A-

*Altyapı çalışmaları sürdürülmekte olan Milas OSB arazisinde hak sahiplerine sanayi arsalarının yaklaşık 10 ay sonra verilebileceği belirtildi.

*Milas OSB’de, 73 sanayi parseline karşılık 81 başvuru olduğu ifade edildi.

Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin Müteşebbis Heyeti tarafından, altyapı çalışmaları sürdürülmekte olan OSB arazisinde düzenlenen basın toplantısında altyapı çalışmalarının planlandığı gibi sürdürülmekte olduğu belirtilerek yaklaşık 10 ay içinde hak sahiplerine sanayi arsalarının verilebileceği belirtildi.

Milas OSB Yönetim Kurulu tarafından OSB arazisinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya OSB Yönetim Kurul Başkanı Kaymakam Eren Arslan, OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Yönetim Kurulu Üyeleri, OSB Müteşebbis Heyet üyeleri, OSB’den sanayi arsası almak için başvuruda bulunmuş olan firmaların temsilcileri ile basın mensupları katıldılar.

OSB arazisindeki toplantıya katılanlar önce araziyi gezdiler ve ardından büro olarak kullanılan bir konteynır içinde katılanlara bilgilendirmede bulunuldu. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Eren Arslan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılının 11’inci ayında yapılan Milas OSB Altyapı İkmal Yapım İşi İhalesinin 14 milyon 121 bin 892 TL üzerinden yapıldığını ve bu rakamı yüzde 47.01 indirim yapan KLV İnşaat A.Ş.’nin aldığını anlattı. Kaymakam Arslan, KLV İnşaat A.Ş.’nin 01.11.2016 tarihe kadar yaptığı işler karşılığında 4 hak ediş karşılığında KDV dahil 1 milyon 73 bin 70 TL tutarında iş yaptığını ve firmaya hak edişlerinin ödendiğini söyledi. Firmaya kış ayları için izin verildiğini ve bu süre içinde 300 bin m3’lük bir hafriyat işinin bir başka firmaya ihale edildiğini anlatan bu firmanın da üstlendiği işi 10 – 15 gün içinde bitireceğini anlattı. Bu firmanın çalışmasını tamamlamasından sonra KLV İnşaat firmasının işlerini sürdüreceğini belirten Kaymakam Eren Arslan bu firmanın 8 bin 73 metrelik yol yapım işinin 4 bin 63 metrelik kısmını yatığını vurgulayarak “KLV inşaat, altyapı ikmal yapım işini 28.02.2018 tarihine kadar bitirecek” dedi.

Kaymakam Eren Arslan, Milas OSB’nin Muğla ilinin tek OSB’si olduğunu ve tamamlanmadan başka OSB’lere izin verilmediğini anlatarak “Sanayi arsası parselinden daha çok talep var. Bu durumda kısa bir süre sonra OSB’nin genişletilmesi için çalışma yapılması gerekecek” dedi.

OSB arazisinin meyilli yapısı nedeniyle zorunlu olarak bazı imar planı değişiklikleri yapıldığını anlatan Milas OSB Müdürü Haluk Onaran ise bu imar planı değişiklikleriyle 110 dönüm daha sanayi parseli arsası kazanıldığını ve böylece sanayi parsellerinin 524 dönüme yükseldiğini ifade etti. Haluk Onaran, Milas OSB’den sanayi parseli almak için 81 kişi ve kuruluşun başvuruda bulunarak toplam 933 dönüm parsel talebinde bulunduğunu anlattı.

Milas OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat da OSB’den arsa alanların iki yıl içinde yatırıma başlayıp üretime geçmeleri gerektiğini, yatırıma başlamayan sanayi arsası sahiplerinin arsalarını geri vermek zorunda kalacaklarını bildirdi. Tokat, OSB’nin faaliyete geçmesiyle birlikte doğacak konut ihtiyacına yetecek arsaların bulunduğunu sözlerine ekledi.