DOLAR
32,5117
EURO
34,5921
ALTIN
2.492,39
BIST
9.548,09


Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü MİTSO’da… SİGORTALILIK KURALLARINA UYANLAR TEŞVİKLERDEN YARARLANABİLİR

Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü MİTSO’da… SİGORTALILIK KURALLARINA UYANLAR TEŞVİKLERDEN YARARLANABİLİR
13.11.2020 15:41
0
A+
A-

*MİTSO’yu ziyaret eden Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Gülter, İşyerlerinde kayıt dışı istihdamın önemini vurgulayarak “Bir işyerinde kayıt dışı istihdam durumunda yüksek miktardaki idari para cezalarının yanısıra teşvik, hibe ve kredilerden yararlanılamaz” dedi

            Sosyal Güvenlik Kurumu Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter ve kurumun işveren servisinden Elif Ercan; Milas Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek sosyal güvenlikle ilgili son yasal düzenlemeler hakkında bilgilendirmede bulundular.

            Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter ile kurumun işveren servisinden Elif Ercan; MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda Meclisi Üyeleri Reşat Uygun ve Murat Sodra ile Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu‘na sosyal güvenlikle ilgili son yasal düzenlemeleri açıkladılar. SGK Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter, işyerlerinde kayıt dışı istihdamın önemini vurgulayarak “Bir işyerinde kayıt dışı istihdam durumunda yüksek miktardaki idari para cezalarının yanısıra teşvik, hibe ve kredilerden yararlanılamaz” dedi. Ömer Gülter, sigortasız işçi çalıştırmanın maliyetinin sigortalı işçi çalıştırmaktan çok daha fazla olduğunu ifade etti. Gülter , yapılan tespitlerde; bir içinin 1 gün bile sigortasız çalıştırılması durumunda 2 asgari ücret, 1 ay sigortasız çalıştırılması durumunda 4 asgari ücret, 6 ay sigortasız çalıştırılması durumunda 14 asgari ücret, bir yıl sigortasız çalıştırılması halinde ise 26 asgari ücret tutarında idari para cezası  uygulandığını belirterek “Bir işçiyi 6 ay sigortasız çalıştırmanın maliyeti, ödenecek primin yaklaşık 10 katı fazlasıdır” diye konuştu.

            Ömer Gülter, işverenlerin, işyerlerinde çalışmaya başlayan bir işçiyi en geç, çalışmaya başladığı gün işyeri bildirgesi ile, işe başladığı tarihten bir gün önceki tarihle sigortalı işe giriş bildirgesi ile, işçi işten ayrılır ise, en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile ve ay içinde çalıştırılan sigortalıların prime esas brüt ücretlerini, çalıştıkları gün sayılarını, izleyen ayın 23’üne kadar aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildirilmesi gerektiğini anlattı.

            Çalıştırılan işçilerin ücretlerinin eksik bildirilmesi durumunda da yine “kayıt dışı istihdam” uygulaması yapılacağını ifade eden Ömer Gülter “Bu durumda da yine sigortalı başına her ay için 2 asgari ücret tutarında ceza uygulanmaktadır” dedi. 5 ve daha çok işçi çalıştıran işyerlerinin işçilerine yapacakları ödemelerin mutlaka bankalar aracılığıyla yapılması gerektiğini belirten Ömer Gülter “Sigortasız işçi çalıştırılmaması, primlerin düzenli ödenmesi, gerekli belgelerin SGK’ya yasal süresi içinde verilmesi durumunda işyerleri sigorta teşvik primlerinden yararlanabilirler. İşverenler bu şekilde çok büyük maliyet avantajları sağlayabilirler” diye anlattı.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, SGK yetkililerinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Bizimle çok değerli bilgiler paylaştınız. Biz de yaptığınız bilgilendirmeyi üyelerimize ulaştıracağız” diyerek Ömer Gülter ve çalışma arkadaşı Elif Ercan‘a teşekkür etti.