DOLAR
33,0568
EURO
36,0263
ALTIN
2.553,54
BIST
11.144,62


MİLAS TEPSİ BÖREĞİ, COĞRAFİ İŞARET İÇİN ASKIYA ÇIKTI *Üç aylık askı süresi sonunda Milas’ın geleneksel lezzetlerinden otlu tepsi böreği de coğrafi işaret kazanacak.

MİLAS TEPSİ BÖREĞİ, COĞRAFİ İŞARET İÇİN ASKIYA ÇIKTI *Üç aylık askı süresi sonunda Milas’ın geleneksel lezzetlerinden otlu tepsi böreği de coğrafi işaret kazanacak.
21.09.2018 15:34
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın coğrafi işaret almak için T.C. Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru incelenerek kabul edildi ve talep askıya çıkarıldı. Üç aylık askı süresi içinde herhangi bir itiraz gelmez ise Milas tepsi böreği de coğrafi işaretli ürünler arasında yer alacak.

Milas’ın geleneksel ürünlerine ve lezzetlerine coğrafi işaret tescili alarak bir pazar değeri oluşturmak veya var olan pazar değerlerine değer katmak üzere MİTSO tarafından sürdürülmekte olan girişimlere bir halka daha eklendi. Milas zeytinyağına coğrafi işaret alınması ve Milas el halılarının Sümer Holding’te olan coğrafi işaret haklarının devralınmasından sonra şimdi de Milas tepsi böreğine coğrafi işaret alınıyor. MİTSO’nun Milas tepsi böreğine coğrafi işaret almak üzere Destek Patent A. Ş. aracılığıyla T. C. Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru kabul edildi. Başvurun kabulünün ardından yapılan dosya incelemesi de yeterli bulununca MİTSO’nun, tepsi böreğine coğrafi işaret almak üzer yapmış olduğu başvuru, Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde askıya çıkarıldı. Yayın tarihinden başlayarak üç ay içinde MİTSO tarafından Milas tepsi böreğine coğrafi işaret alınmasına bir itiraz gelmez ise Milas tepsi böreği de coğrafi işaretli ürün olacak.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, üç ay sonra Milas tepsi böreğinin de coğrafi işaretli bir ürün olacağını belirterek “Üç aylık bir yolumuz kaldı; üç ay sonra Milas’ın coğrafi işaretli ürün sayısı üçe çıkacak. Ardından Milas yağlı zeytinin de coğrafi işareti gelecek. Yağlı zeytine coğrafi işaret almak için başvurumuzu yaptık. Henüz dosya incelemesi sürüyor. İnceleme biter bitmez o da askıya çıkacak. Böylece MİTSO olarak Milas’ın ürünlerinin değerine değer katmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.