DOLAR
32,9998
EURO
35,9714
ALTIN
2.567,91
BIST
11.064,85


MİLAS ZEYTİNLERİ TAHLİLDE – MİTSO’dan zeytinlerimize coğrafi işaret tescili için bir adım daha…

MİLAS ZEYTİNLERİ TAHLİLDE – MİTSO’dan zeytinlerimize coğrafi işaret tescili için bir adım daha…
29.11.2013 14:32
0
A+
A-

MİTSO tarafından Milas’ın memecik türü zeytinlerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için bir adım daha atılarak zeytin örnekleri İzmir’deki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’ne teslim edildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinlerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için adım adım ilerliyoruz. Milas zeytin ve zeytinyağı hak ettiği değeri bulacaktır” dedi.

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi tarafından başlatılan Milas’ın memecik türü zeytinlerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için başlatılan çalışmalar adım adım ilerliyor. Milas yöresine özgü memecik türü zeytinlerin özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla ilçemizde 8 ayrı bölgeden toplanan zeytin örnekleri MİTSO Projeler Sorumlusu Gülay Aytaç tarafından İzmir’e götürülerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’ne teslim edildi. Burada Milas memecik zeytinlerinin kimyasal analizleri yapılarak bileşiminde bulunan maddelerin oranları ve özellikleri saptanacak. Daha sonra alanında uzman tadımcılar tarafından lezzet testine sokulacak olan Milas zeytin ve zeytinyağı için coğrafi işaret kapsamında patent alınacak.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın memecik türü zeytinleri için en kısa sürede coğrafi işaret tescilinin alınacağını söyledi. Reşit Özer “Türkiye’deki zeytin ağacı varlığının yaklaşık yüzde 10’una sahip olan ilçemiz ne yazık ki, bugüne kadar zeytin ve zeytinyağında hak ettiği değeri alamamıştır. MİTSO yönetimi olarak Milas zeytinlerinin kalitesinin coğrafi işaret kapsamında tescillenmesi için çalışmalarımız adım adım ilerliyor. Zeytin örneklerini İzmir’deki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’ne teslim ettik. Onlar en kısa sürede gerekli tahlilleri yapacaklar. Sonrasında ise uzman tadımcılar tarafından zeytinlerimizin lezzet ve aroma özellikleri belirlenecek ve böylece coğrafi işaret tescilini alacağız. Adım adım ilerliyoruz ve Milas zeytinciliğinin hak ettiği değeri alması için kararlılıkla yürüyoruz” diye konuştu.