DOLAR
32,9964
EURO
35,9738
ALTIN
2.569,15
BIST
11.064,85


Milas’ın Derince köyündeki zeytinlerden elde edildi: ALTIN MADALYALI DİVİN ZEYTİNYAĞININ YENİ HEDEFİ İHRACAT

Milas’ın Derince köyündeki zeytinlerden elde edildi:  ALTIN MADALYALI DİVİN ZEYTİNYAĞININ YENİ HEDEFİ İHRACAT
12.05.2017 14:03
0
A+
A-

*Altın madalyalı Divin zeytinyağının sahibi Serhat Aslan, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek zeytincilikteki hedeflerini anlattı.

 

*Aslen Artvin Şavşatlı olan ve Antalya’da Almanca mütercim tercümanlık yapmakta iken Milas’ın Derince köyünde Vakıflara ait 200 dönümlük zeytinliği kiralayarak zeytinciliğe başlayan Serhat Aslan’ın yeni hedefi ihracat.

 

Asıl işi Almanca mütercim / tercümanlık olan Artvin Şavşatlı Serhat Aslan, Derince köyünden elde ettiği zeytinyağı ile,Zeytindostu Derneği tarafından Ayvalık’ta düzenlenen yarışmada altın madalya kazanmasının ardından hedef büyüttü. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret eden Serhat Aslan, amacının kiraladığı zeytinlik alanını daha da arttırarak kaliteli zeytinyağı üretmek ve ihraç etmek olduğunu söyledi.

Artvin’in Şavşat ilçesinden Serhat Aslan, Almanca mütercimlik / tercümanlık eğitimi alarak Antalya’da, turizm işkolunda çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra turizmde çalışmak istemediğini fark eden Serhat Aslan, zeytin ve zeytinyağı işiyle ilgilenen bazı yakınlarının önerisi üzerine zeytinciliğe ilgi duymaya başladı. Yaptığı araştırma sonucunda Milas’ın Derince köyünde Vakıflara ait 200 dönüm zeytinlik olduğunu ve kiraya çıkarıldığını öğrenen Serhat Aslan, bu araziyi kiraladı. Öncelikle, yıllardır bakım görmeyen zeytinlikte arazi temizliği, ağaçların budanması gibi bakım işleriyle ilgilenen Serhat Aslan, geçen Kasım ayında, yöreden tuttuğu işçilerle zeytinlerini erken hasat etti. Elde ettiği zeytinleri, Zeytindostu Derneği’nin yöneticisi ve zeytinyağı konusunda uzman olan Eczacı Atilla Totoş‘un Yatağan’daki butik tesisine götürerek soğuk sıkım tekniğiyle sıktırdı.

Serhat Aslan diğer yandan birisini eşinin, diğerini kızının adını verdiği “Divin” ve “Mira” adıyla iki marka oluşturdu. Elde ettiği yüksek kaliteli zeytinyağlarını, özel hazırlattığı siyah cam şişelere dolduran ve eşiyle birlikte hazırladıkları bez etiketleri akşamları, bu şişeler üzerine yapıştırarak Antalya ve İstanbul’da pazara sunmaya başladı.

Serhat Aslan bu arada Zeytindostu Derneği’nin Ayvalık’ta düzenlediği 9. Ulusal, Naturel Zeytinyağı Kalite Yarışmasına, eczacı olan eşinin adını verdiği “Divin” marka zeytinyağı ile katıldı. Şerhat Aslan’ın ilk kez katıldığı yarışmada altın madalya kazanması zeytinyağı üreticiliğindeki şevkini arttırırken Aslan’ın hedef büyütmesine de neden oldu. Serhat aslan şimdi kaliteli zeytinyağı üretmek kadar bunu ihraç etmenin yollarını araştırıyor.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘i ziyaret ederek kendisine bir şişe, altın madalyalı “Divin” zeytinyağı armağan eden Serhat Aslan “Kazandığımız madalya, ürettiğimiz zeytinyağının yüksek kalitesini gösteriyor. Zeytincilik işine yeni girmiş birisi olarak böyle bir madalya kazanmak bizi çok mutlu etti ve şevkimizi arttırdı. Şimdi, zeytinlik alanını daha da genişletmek için araştırmalar ve görüşmeler yapıyorum. Derince’deki zeytinliğin bakımını yaptırıyorum. Şimdilik ilaçlama yapmayı düşünmüyorum. Organik tarıma yönelmek ve organik zeytinyağı üretmek istiyorum. Şimdilik, karşılaştığımız tek sorun, hasat zamanında işçi bulamamak. İşçi bulmakta zorluk çekiyoruz” dedi. Artık hedaf büyüttüklerini de vurgulayan Serhat Aslan “Şimdiki hedefimiz kaliteli zeytinyağı üretimi kadar bunun ihraç edilmesini de sağlamak. Şimdi bunun araştırması içindeyiz. Yaptığımız görüşmelerden ve incelemeler sonucunda ihracat konusunda bir hayli umutlandık” dedi.

Serhat Aslan’ı, Ayvalık’taki yarışmada kazanmış olduğu altın madalya nedeniyle kutlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Yıllardır Milas’ın memecik zeytinlerinden doğru yöntemler kullanarak elde edilen zeytinyağının yüksek kalitede olduğunu her ortamda dile getirerek anlatmaya çalışıyoruz. Milas’ın memecik zeytinlerinin yağının kalitesine inandığımız için Coğrafi İşaret tescili almak için girişim başlattık ve bu konuda sona yaklaştık. Siz, Milas’ın memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağının kalitesini, aldığınız altın madalya ile bir kez daha kanıtlamış oldunuz. Bu başarınız nedeniyle sizi kutluyor ve başarınızın devamını diliyorum. Daha önce de başta Sayın Ali Osman Menteşe olmak üzere bazı üreticilerimiz de Milas zeytinyağı ile ulusal ve uluslararası düzeylerde yapılan yarışmalarda madalyalar kazanmışlardı. Sizlerin kazandığınız bu madalyalar Milas zeytinyağının yüksek kalitesinin de tescilidir. Milas zeytinyağı üreticileri olarak yöremizin zeytinyağının ne kadar kaliteli olduğunu sizler kanıtladınız. Şimdi ihracata yönelmek istemeniz de son derece önemli ve bu konuda sizi destekliyoruz” dedi.