DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


Milas’ta 14 kadının örnek kooperatif başarısı… YÖRESEL ÜRÜNLERİ KENDİLERİ ÜRETİP KENDİLERİ SATIYORLAR…

Milas’ta 14 kadının örnek kooperatif başarısı… YÖRESEL ÜRÜNLERİ KENDİLERİ ÜRETİP KENDİLERİ SATIYORLAR…
28.06.2021 10:53
0
A+
A-

Milas’ta 7 kadının bir araya gelerek kurdukları ve kısa sürede üye sayısını 14’e çıkan S.S. Milas Anatolie Kooperatifi üretim ve internet üzerinden satış aşamasına geldi. Erkek üye kabul edilmeyen kooperatifte kadınlar el birliğiyle ürettikleri geleneksel ürünleri Milas – İzmir karayolu kenarındaki satış yerinden ve internet üzerinden satışa sunmaya başladılar.

Milas’ta yöresel tarım ürünleri ve el sanatlarını üreten kadınların kurduğu S.S. Milas Anatolie Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üretim ve internet üzerinde ürün satışı aşamasına geldi. 7 kadının kurduğu ve kısa sürede üye sayısını 14’e yükseltip üretim ve internet üzerinden satış aşamasına gelen kooperatifte zeytin ve zeytinyağından çeşitli reçellere, kekikyağından ve kantron yağına , zeytinyağı sabunundan turunç kokulu mumlara kadar pek çok ürünün üretimi veya internet üzerinden satışını yapılmaya başlandı. İzmir – Bodrum karayolu kenarında, Milas Ziraat Odasının bahçesinde üretim ve satış yeri açan kooperatif üyeleri internet satışı için trendyol.com, n11.com ve hepsiburada.com ile de anlaşma sağladılar.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve odanın Meclis Üyesi Reşat Uygun, aynı zamanda odanın da üyesi olan  S.S. Milas Anatolie Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini ziyaret ederek kutladılar ve başarılar dilediler. Reşit Özer ve Reşat Uygun‘a kooperatiflerinin çalışmalarını anlatan Kooperatif Başkanı Zeynep Çınar “Üye sayımız kısa sürede 14’e çıktı. Fakat ilke olarak erkek üye kabul etmiyoruz. Üyelerimizin hepsi de kadın ve bu böyle devam edecek” dedi. Kooperatifi kurduktan sonra ilk hedef olarak, yöresel ürünler üretip satış yapabilecekleri bir mekan oluşturmak istediklerini belirten Zeynep Çınar “Milas Ziraat Odasının desteğiyle odanın bahçesindeki çok amaçlı binanın kullanımını aldık. Hemen üretime başladık. Ürün yelpazemizde zeytin ve zeytinyağından mevsimlik reçellere, kekikyağından kantron yağına, zeytinyağı sabunundan turunç kokulu mumlara kadar pek çok çeşit ürünümüz var. Türkiye’de en yaygın internet satışı yapan trendyol.com, n11.com ve hepsiburada.com gibi internet satış organizasyonlarıyla da anlaşmalar yaptık. Ayrıca kendi internet adresimiz üzerinden de satışlar yapıyoruz” diye konuştu.

Üyelerinin kooperatifle aralarında adeta bir gönül bağı oluştuğunu da belirten Zeynep Çınar “Üyelerimiz kooperatifimizi daha da geliştirmek için gönüllü olarak çalışıyorlar. Pek çok ürünü, mutfağımızda kendimiz, elbirliği ile hazırlıyoruz. Yaptığımız iş bizi çok mutlu ediyor. Hep birlikte çalışıp hep birlikte üretiyoruz” dedi.

Kooperatifin kuruluş aşamasından sonra kendilerine her zaman destek olduğu için MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘e de teşekkür eden Kooperatif Başkanı Zeynep Çınar “Odamızın her zaman yanımızda olduğunu bilmek bize ayrı bir özgüven veriyor” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milaslı kadınların bir araya gelip üretime ve satışa yönelik bir kooperatif kurmasının Oda olarak kendilerini de çok mutlu ettiğini belirterek “Artık kadınlarımız da ticari yaşamda kendi güçleriyle ayakta durabiliyorlar. Sizlerin bir araya gelerek kooperatif çatısı altında birleşip üretime yönelmeniz, pek çok kadın için de örnek oluşturacaktır. Sizi kutluyor ve başarılar diliyorum. MİTSO olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi.