DOLAR
32,9964
EURO
35,9738
ALTIN
2.569,15
BIST
11.064,85


Milas’ın tanıtımı için her fırsat değerlendiriliyor: MİTSO, PTT’YE MİLAS’I TANITAN DÖRT POSTA PULU ÖNERDİ

Milas’ın tanıtımı için her fırsat değerlendiriliyor:  MİTSO,  PTT’YE MİLAS’I TANITAN DÖRT POSTA PULU ÖNERDİ
04.04.2016 11:27
0
A+
A-

Milas’ın tanıtımı için MİTSO tarafından önemli bir adım daha atıldı. Bir süre önce THY uçaklarında yolculara dağıtılan dergilerde Milas’ın tarihi, turistik ve kültürel değerleri ile ilgili yazıların yer alması için başvuruda bulunan MİTSO, bu kez de PTT’nin 2017 Yılı Pul Emisyon Programı kapsamında değerlendirilmek üzere dört öneride bulundu. MİTSO’nun önerisi kabul edilirse, Uzunyuva ve Hekatomnos Lahdi, Beçin, Gümüşkesen Anıtmezarı ve Stratonikeia antik kentinin posta pulları basılarak posta yoluyla tüm dünyaya dağıtılacak.
Milas’ın tanıtımı için her fırsatı değerlendirme ve yeni fırsatlar yaratma gayreti içindeki Milas Ticaret ve Sanayi Odası, bu yolda yeni ve ilginç bir adım daha attı. Kısa adı PTT olan T. C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin 2017 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında değerlendirilmek üzere MİTSO, dört öneride bulundu. MİTSO, yazılı olarak yaptığı başvurusunda, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü – UNESCO’nun “Geçici dünya mirası listesinde yer alan yöremizdeki üç tarihi eser olan Uzunyuva Arkeolojik Alanı ve Hekatomnos Lahdi, Beçin Ortaçağ Kenti kalıntıları, Eskihisar’daki Stratonikeia Antik Kenti ile bunların yanı sıra Gümüşkesen Anıtmezarının posta pullarının hazırlanmasını istedi. Milas’ın tanıtımı için her fırsattan yararlanma ve yeni fırsatlar yaratma gayreti içinde olan MİTSO, kısa bir süre önce de THY Genel Müdürlüğüne başvurarak THY uçaklarında dağıtılan dergilerde Milas’ın tarihi, turistik ve kültürel değerleri ile ilgili konuların yer almasını önermiş ve hangi konuların işlenebileceği konusunda önerilerini iletmişti.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, PTT’nin posta pullarında Milas’ın yer almasının, yörenin tanıtımı için çok büyük bir önem taşıdığını belirterek “Biz, Milas’ın tanıtımı için her fırsatı, her olanağı değerlendirmek istiyoruz. PTT, eğer posta pullarına Milas’ın tarihi eserlerini basarsa, o pullar, zarflar üzerinde tüm dünyaya dağılacağı için yöremizin tanıtımına da çok büyük katkı sağlayacaktır. Biz, çok sayıdaki tarihi eserimizden, UNESCO’nun geçici dünya mirası listesine girmiş olan üçünü ve Gümüşkesen Anıtmezarını seçtik ve bunların posta pulu olmasını önerdik. Eskihisar’daki Stratonikeia tarihi şehri, Beçin Ortaçağ Kenti kalıntıları ve Uzunyuva Arkeolojik Alanı ve Hekatomnos Lahdi, 30 km mesafe içine sıralanmış ve UNESCO’nun geçici dünya mirası listesine girmiş durumda. Dünyada, bu kadar kısa bir mesafe içinde 3 tane dünya mirasının olması, çok ender bir durumdur. Biz de bunu tüm dünyaya anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.