DOLAR
32,9775
EURO
35,9993
ALTIN
2.572,41
BIST
11.064,85


MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alan TARİŞ Kooperatif Başkanı Kamil Gül: “MİTSO’NUN ZEYTİNYAĞINA COĞRAFİ İŞARET ALMASI BİR NİMETTİR”

MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi alan TARİŞ Kooperatif Başkanı Kamil Gül:  “MİTSO’NUN ZEYTİNYAĞINA COĞRAFİ İŞARET ALMASI BİR NİMETTİR”
23.06.2017 15:39
0
A+
A-

*Menteşe Som ve Divin zeytinyağlarından sonra TARİŞ de Milas zeytinlerinden özel olarak ürettiği zeytinyağı için MİTSO’dan coğrafi işaret etiketi aldı.

Milas ilçe sınırları içindeki memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaret patenti alınmasından sonra üretici firmalardan ardı ardına coğrafi işaret etiket istemi geliyor. MİTSO’dan üçüncü olarak coğrafi işaret etiketini TARİŞ, “Milas” adıyla özel olarak ürettiği zeytinyağı için aldı.

MİTSO’nun Milas zeytinyağına coğrafi işaret patenti almasının ardından üretici firmalar coğrafi işaret etiketi almak için harekete geçtiler. Milas ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağı, bir süre önce Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaretle tescillendirilmişti. Bunun üzerine coğrafi işaret etiketi almak için başvuran ilk firma TARİŞ oldu. TARİŞ, Milas ilçe sınırları içinde üretilen zeytinyağını “Milas” adıyla özel üretim olarak şişeleyerek satışa sunmuştu. TARİŞ’in coğrafi işaret etiketi almak için yaptığı başvuruda sunduğu örnek zeytinyağı, akredite olmuş laboratuarlar tarafından kimyasal ve duyusal analize tabi tutulmuş ve Milas zeytinyağının coğrafi işaret özelliklerine sahip olduğu belirlenmişti. Bunun üzerine TARİŞ’e talebi doğrultusunda 1000 tane coğrafi işaret etiketi teslim edildi. TARİŞ’in “Milas” adıyla satışa sunduğu zeytinyağı artık coğrafi işaret etiketli olarak satılacak.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’den TARİŞ’in “Milas” markalı zeytinyağı için coğrafi işaret etiketini teslim alan S. S. 153 No’lu Zeytin, Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, “Milas zeytinyağına coğrafi işaret alarak değerine değer kattığı için MİTSO’ya teşekkür ediyoruz” dedi. Kamil Gül “MİTSO’nun Milas zeytinyağına coğrafi işaret alması bir nimettir. Artık Milas zeytinyağının bir kimliği var. Coğrafi işaretle birlikte zeytinyağımızın kimliği çıkmış oldu. MİTSO’nun zeytinyağımıza coğrafi işaret almış olması zeytinyağımızın değerine değer kattı. Coğrafi işaret almak için büyük gayret gösteren MİTSO’ya ve bu işte çok büyük emeği olan oda başkanı Reşit Özer’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Coğrafi işaret alınmasıyla birlikte artık daha özenli bir zeytinyağı üretimi yapılaması gerektiğini vurgulayan Kamil Gül “Artık zeytinin sahibine de, zeytinin sıkıldığı fabrikanın yöneticisine de çok büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Bundan sonra yağımızın kalitesini korumak amacıyla çok dikkatli üretim yapmak zorundayız” dedi.

TARİŞ’in modern bir işletmecilik anlayışıyla çalıştığını ifade eden Kamil Gül “Bizde 4 sıkım makinesi var; bunlardan birisi özel olarak organik sertifikalı ve soğuk sıkım yapılacak zeytinler için ayrıldı. Bir diğer makinemiz sadece baştan hasat edilmiş zeytinler için ayrıldı. Bir makinemiz ise sadece dipten toplanmış zeytinler için kullanılıyor. Bu nedenle coğrafi işaret koşullarına en uygun üretimi yapma konusunda çok dikkatli davranıyoruz. Ayrıca, çıkan zeytinyağını 1 buçuk milyon kg. kapasiteli krom/nikel tanklarda saklıyoruz. Sıkım için gelen zeytinleri asla çuvallarda tutmuyor, 400 / 450 kg’lık kasalara koyuyoruz. Yani, coğrafi işaret koşullarına uygun şekilde zeytinyağı üretmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de TARİŞ’in kendi alanında örnek bir kuruluş olduğunu ve üreticinin büyük bir destekçisi olduğunu belirterek “Coğrafi işaret koşullarına uygun zeytinyağı üretmek için TARİŞ’e çok büyük bir görev düşüyor. TARİŞ’in bu konuda önderlik yapacağını biliyoruz ve TARİŞ’in bu yöndeki çalışmalarına büyük önem veriyoruz. TARİŞ’in “Milas” adıyla zeytinyağı üreterek pazara sunması bizi çok mutlu etti” dedi.