DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


MİLAS’TAN ABD’YE COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI İHRAÇ EDİLİYOR

MİLAS’TAN ABD’YE COĞRAFİ İŞARETLİ MİLAS ZEYTİNYAĞI İHRAÇ EDİLİYOR
22.08.2022 16:00
0
A+
A-

Milas’tan ABD’ye AB coğrafi işaretli 10 bin şişe Milas zeytinyağı ihraç edilecek. İtalya’da özel olarak tasarlanarak yaptırılmış 10 bin özel cam şişeler içindeki Milas zeytinyağının ihracatından 300 bin dolar döviz geliri elde edilecek.

 

İstanbul ve Kıbrıs’taki tüp bebek merkezleriyle tanınan Bahçeci Sağlık Grubunun kurucusu olan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, 2020 yılında Milas’ta kurduğu Bahçeci Latmos Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş ile zeytinyağı sektörüne girdi. Milas’ın Bafa Gölü kıyısındaki Herakleia antik kentinin de olduğu Kapıkırı mahallesi ile Şenköy’de içinde 6 bin dolayında zeytin ağacı olan toplam 300 dönümlük zeytinlik satın alan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, Milas’ın Köşk mahallesi yakınlarında bir de zeytinyağı sıkım ve paketleme tesisinin yapımını başlattı.

ABD’nin Newyork kentinde yaşamakta olan oğlu Avukat Berk Bahçeci‘nin sürdürdüğü girişimlerle ABD’ye zeytinyağı ihracatını hedefleyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, ABD’ye erken hasat, soğuk sıkım, organik zeytinyağı ihracat bağlantısı kurdu. Eylül ayı içinde ABD’ye ihraç edilecek zeytinyağlarının 500 cc.’lik özel tasarım cam şişeler içine doldurularak ihracata hazır şekilde paketleme işlemine başlandı. Öte yandan Bahçeci Latmos Tarım, Hayvancılık, Gıda, Sanayi, Ticaret A. Ş.’nin Milas’ta elde ettiği zeytinyağlarını başta Çin olmak üzere Doğu Asya ülkelerine de ihraç edebilmek için girişimlerin sürdürüldüğü bildirildi.

Bahçeci Latmos Tarım, Hayvancılık, Gıda, Sanayi, Ticaret A. Ş. tarafından ABD’ye ihraç edilecek 10 bin şişe erken hasat, soğuk sıkım Milas zeytinyağı  için Milas Ticeret ve Sanayi Odasından AB coğrafi işaret etiketleri alındı. Şirketin yöneticilerinden İbrahim Furutçuoğlu ile İşletme Müdürü ve Tadım Uzmanı Firdal Tetik, ihraç edilecek şişeler üzerine yapıştırılacak AB coğrafi işaret etiketlerini Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘den teslim aldılar. Özer, Milas zeytinyağında tüm üreticilerin hedeflerinin ihracat olması gerektiğini vurgulayarak “İki yıl gibi kısa bir sürede Milas’ta AB coğrafi işareti kalitesinde zeytinyağı üreterek ihracat aşamasına gelmeyi başardınız. Sizin bu başarınızı yürekten kutluyorum. Sizler sayesinde Milas zeytinyağı adını dünyaya tanıtıyoruz. İhracatımız arttıkça üreticilerimizin de kazancı artacaktır” diye konuştu.

Şirketin İşletme Müdürü ve Tadım Uzmanı Firdal Tetik de, yeni hasat döneminde organik zeytinyağı üretimini arttırmayı hedeflediklerini belirterek “Firma olarak amacımız hem erken hasat, soğuk sıkım, organik zeytinyağı üretimini arttırmak, hem de ihracatımızı en az bir kat daha arttırmak. Çalışmalarımız bu yönde ilerliyor. Özellikle Çin ve Doğu Asya ülkelerinin pazarlarına girmek için girişimlerimiz sürüyor” dedi.

 

Yazı detayını buraya yazınız