DOLAR
32,5063
EURO
34,6100
ALTIN
2.491,28
BIST
9.548,09


MİTSO : “TAŞITLARIN TEKNİK MUAYENE RAPORU MİLAS’TA HAZIRLANSIN”

MİTSO :  “TAŞITLARIN TEKNİK MUAYENE RAPORU MİLAS’TA HAZIRLANSIN”
15.04.2015 11:45
0
A+
A-

*MİTSO, taşıtların teknik muayene raporlarının Milas’ta hazırlanması amacıyla TOBB düzeyinde girişimde bulunulmasını talep etti.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, fiziki değişiklik yapılan taşıtların veya damperli kasa takılan Milas ve Bodrum’daki yeni taşıtların teknik muayene raporu almak için Muğla’ya gitmek zorunda kaldıklarını belirterek teknik muayene raporlarının Milas’ta hazırlanması için gerekli girişimlerde bulunulması talebiyle TOBB’ye başvuruda bulundu.

MİTSO’nun 6 No’lu Meslek Komitesi’nden gelen talebi değerlendiren oda yönetimi, taşıtların teknik muayene raporlarının Milas’ta hazırlanması için girişim başlattı. Muğla’da sadece haftanın iki gününde taşıtların teknik muayenesinin yapıldığını, değişiklik yapılan veya damper takılan taşıtların teknik muayenesi yapılmamış halde karayoluna çıkarak Muğla’ya kadar gitmek durumunda kaldıklarını belirten MİTSO yönetimi, trafik kuralları gereği sakıncalı olan bu durumun önüne geçilmesi için Milas’ta da teknik muayene raporu hazırlanmasını talep etti. Özellikle, Türkiye’nin feldspat ihracatının yüzde 95’inin Milas ve Çine’den yapılmakta olduğunu ve bu nedenle günde 1200 – 1300 kamyonun feldspat taşıdığını belirten MİTSO yönetimi, kamyonların bu kadar çok yoğun bir şekilde trafikte olduğu Milas çevresinde kamyonlara damperli kasa takılma işinin de yoğun şekilde sürdüğünü ifade etti. MİTSO yönetimi TOBB’ye yaptığı başvuruda, Bodrum ilçesinin de dikkate alındığında teknik muayene raporu alması gereken taşıt sayısının çok arttığına dikkat çekti.  Başvuruda, Milas’ta yılda 1000 kadar kamyonun projenlendirilmesinin yapıldığını da ifade edilerek Muğla il merkezindeki TSE temsilciliğinde yapılmakta olan teknik muayene raporu hazırlanması işleminin Milas’taki bir makine mühendisinin TSE denetçisi olarak görevlendirilerek açılacak bir TSE temsilciliği kanalıyla ilçede yapılabileceğini belirtildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta feldspat taşıyan kamyon yoğunluğuna dikkat çekerek “Yönetim Kurulumuza, değişiklik yapılan veya damper takılan yeni kamyonlar için gereken teknik muayene raporu hazırlanması işleminin Milas’ta yapılması yönünde 6 No’lu meslek komitemizden bir talep gelen talep geldi. İstemi yerinde bularak gerekli düzenlemenin yapılması için TOBB düzeyinde girişim başlattık. Muğla’da sadece haftanın 2 günün yapılmakta olan teknik muayene raporu hazırlanması işlemi için Milas’tan taşıtların oraya gitmesini hem trafik kuralları gereğince hem de talepte bulunan üyelerimizin zaman ve maddi kayıpları dikkate alındığında bunun en iyi yolunun Milas’ta bir TSE temsilciliği açılması olduğunu önerdik. Milas’taki bir makine mühendisinin TSE denetçisi olarak görevlendirilmesiyle ilçemizde açılacak TSE temsilciliğiyle sorunun çözümlenebileceğini anlattık. Konunun takipçisi olacağız” dedi.