DOLAR
32,5106
EURO
34,6299
ALTIN
2.435,90
BIST
9.645,02


MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; “İNDİRİMLİ SATIŞLAR İHTİYAÇTAN DOĞAR. FAKAT MUTLAKA KURALLARA UYGUN OLARAK YAPILMALIDIR”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; “İNDİRİMLİ SATIŞLAR İHTİYAÇTAN DOĞAR. FAKAT MUTLAKA KURALLARA UYGUN OLARAK YAPILMALIDIR”
30.12.2015 17:09
0
A+
A-

İndirimli satışlar, ihtiyaçtan doğan ve yasa ve ilgili yönetmeliklerle düzenlenmiş bir uygulamadır. İndirimli satışları düzenleyen yasa ve yönetmeliğe göre “Herhangi bir ticari işletmenin açılışı, tasfiyesi, başka bir yere taşınması, mevsimin sona ermesi gibi nedenlerle” indirimli satışlar yapılabilir. Örneğin bir ticari işletmenin tasfiye nedeniyle indirimli satış yapabilmesi için, indirimli satılacak ürünlerin envanterini, üyesi olduğu ticaret ve sanayi veya esnaf ve sanatkarları odalarına vermesi gerekiyor. Ticari işletme, buradan gerekli izni aldıktan sonraki 6 aylık sürede, tasfiye nedeniyle indirimli satışları 2 ayı aşmayacak bir sürede tamamlamak zorundadır. Tasfiye dışındaki indirimlerin iki haftayı geçmeyecek şekilde yapılması gerekir. Mevsim değişmesi nedeniyle öngörülen indirimler, kış mevsimi sonunda 15 Ocak-1 Mart, yaz mevsimi bitiminde ise 15 Temmuz-1 Eylül arasında yapılabiliyor.

İndirimli satışlar, daha çok dayanıklı tüketim malları için uygulanır. Ancak  gıda ile ilgili ürünler de, tüketim tarihlerinin yaklaşmış olması nedeniyle sık sık  indiririm uygulayabiliyorlar. Bu da ihtiyaçtan doğan bir uygulamadır.

İndirimli satışlar, yapan firmalara ellerindeki ürün stoklarını  eritme, bu şekilde elde edecekleri öz kaynakla yeni ürünleri alabilme olanağı sağlar. İndirimli satışlar tüketicilere de ihtiyaçlarını daha ucuz fiyata alabilme olanağı sağlar.

Ancak firmalar indirimli satışları tüketiciyi yanıltıcı bir şekilde yapamazlar. İndirim adı altında sık sık satış düzenleyemezler. Mutlaka yasa ve yönetmeliğe uygun olarak ve ilgili odalardan izin alarak yapmak zorundadırlar.  Yoksa  10 bin  TL’ye kadar varan para cezaları söz konusu olabilir “.