DOLAR
33,0568
EURO
36,0263
ALTIN
2.553,54
BIST
11.144,62


MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; “MİLAS’TA DÜNY MİRASI GEÇİCİ LİSTESİNDE YER ALACAK DAHA ÇOK ESERİMİZ VAR”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer;  “MİLAS’TA DÜNY MİRASI GEÇİCİ LİSTESİNDE YER ALACAK DAHA ÇOK ESERİMİZ VAR”
02.11.2017 13:44
0
A+
A-

Milas’ta göreve başlaması nedeniyle Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetiminin ziyaret ederek kutladığı İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, MİTSO’ya iadeyi ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında Binbaşı Hayrettin Fidan’a Milas’ı anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Uzunyuva ve Beçin’in UNESCO’nun dünya geçici miras listesinde yer aldığını belirterek “Aslında Milas’a bu listede yer alması gereken daha birçok tarihi ve doğal zenginliğimiz var” dedi.

Milas İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, bir süre önce kendisini ziyaret eden MİTSO yöneticilerine ziyarette bulundu. Giderek Milas’ı daha yakından tanımaya başladığını anlatan Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas’taki tarihi eserlerin çokluğunun dikkatini çektiğini ifade etti.

Binbaşı Hayrettin Fidan’ı konuk eden MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Üyeleri Koray Türkoğlu ve Soner Çamlıbelen; Fidan’a Milas’ın özelliklerini tanıtan konuşmalar yaptılar.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, Uzunyuva’da ortaya çıkan Hekatomnos anıtmezarının konunun uzmanları tarafından “Arkeolojide 100 yılın buluşu” olarak değerlendirildiğini ve bu anıtmezarla Uzunyuva alanının UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alındığını ifade etti. Reşit Özer, Uzunyuva Arkeolojik sit alanı ve Hekatomnos anıtmezarının yanısıra Beçin’in de dünya mirası geçici listesinde yer aldığını anlatarak “Bizim amacımız öncelikle bu iki yerin kalıcı listeye girmesi. Bu konuda MİTSO olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ayrıca Milas’ta UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde yer almasını istediğimiz Bafa Gölü ve Latmos / Herakleia, Labranda, İasos gibi daha birçok tarihi alanımız var. Buraların da listede yer alabilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra ziyaret anısına, üzerinde Hekatomnos lahitinin kabartmalarının görüntüsü olan bir porselen tabak armağan etti.