DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO YÖNETİMİ MİZO’DA… “ÜRETİMDE KALİTE, KALİTELİ ÜRÜNDE DESTEK ARTSIN”

MİTSO YÖNETİMİ MİZO’DA… “ÜRETİMDE KALİTE, KALİTELİ ÜRÜNDE DESTEK ARTSIN”
05.04.2019 16:27
0
A+
A-

*MİTSO Yönetiminin, MİZO’yu ziyaretinde her iki odanın yöneticileri ürün kalitesinin artmasını, kaliteli ürüne ise destek sağlanması gerektiğini belirttiler.

            MİTSO Yönetimi, MİZO’yu ziyaret etti. Her iki oda yöneticileri üreticilerin kaliteli ürün üretmesi gerektiğini vurgularken, buna karşılık da ürüne verilen fiyat ve desteğin arttırılmasını istediler.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, bir süre önce yeniden oda başkanı seçilen Milas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı’yı ziyaret ederek kutladılar. MİTSO Yönetim kurulu Başkanı Reşit Özer, Başkan Yardımcıları Mehmet Yiğit ve Hasan Tiryakioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Ömer Eliş; MİZO Yönetim Kurulu Başkanı Atı’cıya yeni görev döneminde başarılar dilediler.

            Ziyaret sırasında her iki oda yöneticileri tarımsal üretimde mutlaka ürün kalitesinin arttırılması gerektiğini vurgularken kaliteli ürünün ise gerek fiyat olarak gerek prim desteği olarak desteklenmesini istediler. Tarımsal üretimde girdilerin sürekli arttığına değinen MİZO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı “Üreticilerimiz tarımsal üretimde ilaçlamaya ve gübrelemeye önem vermeli. Kaliteli ürün üretirsek bunun getirisi de daha iyi olacak. Ancak üreticimiz maliyetlerin yüksekliği nedeniyle ne ilaçlama yapabiliyor, ne de gübreleme… Bu nedenle ürün kalitesi istediğimiz seviyede gerçekleşmiyor. Biz önce ürün kalitesini arttırmalıyız.  Kaliteli ürün üretirsek, bunun getirisi de daha iyi olacaktır” dedi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yıllardan beri zeytinyağında kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla düşük asitli zeytinyağına daha yüksek, yüksek asitli zeytinyağına daha az prim verilerek kaliteli üretimin teşvik edilmesini istediklerini belirterek “Eğer ihracata yöneleceksek, üreticimizin ürününü ihracatla daha iyi değerlendireceksek, mutlaka kaliteli ürün üretmemiz gerekiyor. Ürettiğimiz ürünün kalitesini yükseltmek için ürüne verilen primlerin arttırılması gerekiyor.  Tarımsal üretimin fiyat politikalarıyla desteklenmesi gerekiyor. Eğer üreticimize gereken fiyat ve prim desteği sağlanamaz ise üreticilerimiz üretimden uzaklaşacaktır” diye konuştu.

             Ziyaret sırasında her iki oda yöneticileri de Milas’a modern bir fuar alanı kazandırılması ve karayolu kenarlarına yerel ürünlerin pazarlanmasına yönelik hijyenik koşullarda uygun yerler yapılması konusundaki görüşlerini ifade ettiler.