DOLAR
32,9998
EURO
35,9714
ALTIN
2.567,91
BIST
11.064,85


MİTSO’DAN İLK AB COĞRAFİ İŞARETİNİ MENTEŞE SOM ALDI

MİTSO’DAN İLK AB COĞRAFİ İŞARETİNİ MENTEŞE SOM ALDI
09.02.2021 16:29
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği’nden Milas zeytinyağı için coğrafi işaret tescilini almasının ardından ilk AB coğrafi işaret belgesini “Menteşe Som” markası ile zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe aldı. Kaliteli zeytinyağı üretiminde getirdiği yeniliklerle Milas’ın öncü zeytinyağı üreticisi olan Ali Osman Menteşe, dünyanın en iyi zeytinyağı değerlendirme kuruluşu olan Flos Olei‘nin her yıl düzenlediği “dünyanın en iyi 500 zeytinyağı” seçiminde, son 11 yılda 10 kez listeye girmeyi başarmıştı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘in elinden AB coğrafi işaret belgesi ile zeytinyağı şişelerinin üzerine yapıştırılacak AB coğrafi işareti hologramlarını teslim alan Ali Osman Menteşe diğer zeytinyağı üreticilerinin de coğrafi işaret alması için teşvik edilmesini istedi. Menteşe, “Milaslı zeytinyağı üreticileri sadece AB coğrafi işareti almakla kalmamalı aynı zamanda Milas zeytinyağının adını duyurabilmek için Flos Olei’nin her yıl düzenlediği değerlendirmelere de katılmalılar. Flos Olei’nin listesine ne kadar çok Milas markası girerse dünya ölçeğinde o kadar çok tanıtımımız olur” dedi.Menteşe, AB coğrafi işaretiyle AB ülkelerine zeytinyağı ihracatı için kota engelinin de aşılması gerektiğini bildirdi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Ali Osman Menteşe’ye AB coğrafi işareti standartlarında zeytinyağı ürettiği için teşekkür ederek “Sizler sayesinde Milas zeytinyağı çok daha iyi yerlere gelecek” dedi. Reşit Özer AB coğrafi işareti standartlarında zeytinyağı üretimi için üreticileri bilinçlendirip teşvik edeceklerini ve bunun için eğitim çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

Yazı detayını buraya yazınız