DOLAR
32,9026
EURO
35,8618
ALTIN
2.526,72
BIST
11.172,75


MİTSO’nun Nisan ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. KÜLTÜR TURİZMİNDE KADIN EMEĞİ DEĞERLENDİRİLSİN

MİTSO’nun Nisan ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. KÜLTÜR TURİZMİNDE KADIN EMEĞİ DEĞERLENDİRİLSİN
26.04.2019 15:34
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da katıldığı toplantıda MİTSO Meclis Üyesi Melda Haktanır Milas’ta kültür turizminin geliştirilmesi ve kültür turizminde kadın emeğinin değerlendirilmesi konulu bir sunum yaptı.

            MİTSO’nun Nisan ayı olağan meclis toplantısında Milas’ta kültür turizminin geliştirilmesi için neler yapılabileceği değerlendirildi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da davet edildiği toplantıya MİTSO Meclis Başkan Vekili Mustafa Turhan, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile MİTSO meclis üyeleri katıldılar.

            MİTSO Meclis Üyesi ve Özge Koleji Kurucusu Melda Haktanır tarafından yapılan Milas yöresinde kültür turizminin geliştirilmesi ve bu alanda kadın emeğinin değerlendirilmesi konulu sunumda, kadın girişimcilere yönelik strateji geliştirmede odalarla ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde olmanın süreci etkin hale getireceği ifade edildi. Melda Haktanır, Özge Koleji öğretmenlerinden Cüneyt Aşıcı ile birlikte yaptığı sunumunda Milas’ın bir açık hava müzesi niteliğinde olduğunu belirterek “Bu niteliği olabildiğince değerlendirerek başta kültür turizmi kapsamında dikkat çekici bir noktaya taşınmalıdır. Bu bağlamda özellikle Hekatomnos – Uzunyuva bölgesinin aktif olmasındoan sonra bu bölgenin yakın civarındaki sokaklarda veya uygun görülen bir kültür yolu üzerinde özellikle kırsal bölgelerden kadınlarımızın öncelikli olarak desteklenmesi adına atölyeler ve el işi ürünlerin satıldığı yerler yerel ve ulusal kalkınmada önem arz etmektedir” diye konuştu.

            Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da belediye olarak kültür turizminin geliştirilmesi amacıyla yapmak istediklerine kısaca değinerek bu konuda hazırladıkları projeleri belediyenin KUDEB üyelerinden Arkeolog Ernur Öztekin‘in anlatmasını istedi. Ernur Öztekin, Melda Haktanır’ın önerilerinin kendi proje çalışmalarıyla da örtüştüğünü belirterek çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yapmış olduğu sunum nedeniyle Melda Haktanır’a teşekkür ederek MİTSO’nun Milas’ın tanıtılması ve kültür turizminin geliştirilmesi konusunda odanın yapmakta olduğu çalışmaları anlattı. Reşit Özer, kültür turizminde çok önem verdikleri Milas el halıcılığının yeniden canlandırılmasına önem verdiklerini anlatarak “Halı dokuyan kadınlara MİTSO olarak destek veriyoruz. Halı iplerini ücretsiz olarak veriyor ve dokunan halıların satışına destek veriyoruz. Şu anda köylerimizde bu proje kapsamında dokunmakta olan 39 halı var. Dokunduğunda bu halıların da satışına destek olacağız” diye konuştu.

            Daha sonra MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel’in yokluğunda Meclis Başkan Vekili Mustafa Turhan‘ın başkanlığında gündemindeki maddeleri görüşen MİTSO meclisi, mart ayının kati mizan cetvelini de oturumda hazır bulunan üyelerin oybirliği ile kabul etti.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘in son bir aylık oda faaliyetlerini kısaca özetlediği konuşmasının ardından başka söz almak isteyen olmayınca oturum Meclis Bakan Vekili Mustafa Turhan tarafından kapatıldı.