DOLAR
32,8962
EURO
35,8352
ALTIN
2.525,28
BIST
11.172,75


MUĞLA MİLLETVEKİLİ ALİ BOĞA’YA OSB TEŞEKKÜRÜ

MUĞLA MİLLETVEKİLİ ALİ BOĞA’YA OSB TEŞEKKÜRÜ
18.09.2014 16:28
0
A+
A-

*Milas OSB’nin altyapı ihale aşamasına gelmesindeki katkıları nedeniyle AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa için MİTSO’da bir teşekkür yemeği düzenlendi.

*Milas Kaymakamı Fuat Gürel ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da katıldığı yemekte Ali Boğa’ya Milas OSB’ye katkıları nedeniyle teşekkür edilerek çeşitli armağanlar verildi.

*AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa, kendisi için asıl mutluluğun fabrikalar yapıldıktan sonra OSB’nin açılış kurdelesini kesmek olacağını söyledi.

Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapısının yapılması işinin ihale aşamasına gelmesindeki katkıları nedeniyle Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir kutlama ve teşekkür yemeği düzenlendi. Yemeğe aynı zamanda Milas OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Kaymakam Fuat Gürel, OSB Yönetim Kurulu Üyesi olan Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Yöneticileri ile bazı AKP İlçe Başkanı Bülent Demir ve partinin ilçe yöneticileri katıldılar. OSB’nin altyapı ihale aşamasına gelmesindeki katkıları nedeniyle çeşitli armağanlar verilen Muğla Milletvekili Ali Boğa, kendisi için asıl kutlamanın ve ödülün fabrikalar yapıldıktan sonra OSB’nin açılış kurdelesini kesmek olduğunu söyledi.

MİTSO’nun ev sahipliğinde oda lokalinde düzenlenen akşam yemeğine MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yiğit, Halil İbrahim Gülen, Ömer Eliş, MİTSO Meclis Başkan Yardımcıları; Hayati Çorbacı ve Muharrem Akyürek, Meclis Üyeleri; Seyhun Melda Haktanır, Soner Çamlıbelen, Özcan Gül, Murat Sodra, İrfan Altunay ve Kadir Karagülle de katıldılar. Milas Belediye Meclis Üyelerinden ve eski MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, ile Belediye Meclis Üyesi Şakir Sarıoğlu da yemeğe katıldılar.

Hep birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından bir konuşma yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer 1997 yılından bu yana süren OSB sürecini özetleyerek artık altyapı işinin ihale aşamasına gelindiğini anlatarak bu sürece gerek bakanlık müsteşarlığı döneminde gerekse milletvekilliği sürecinde çok önemli katkıları olduğunu söylediği Ali Boğa’ya teşekkür etti. Reşit Özer daha sonra şöyle konuştu;

“Bugün İstanbul’dan bir firma aradı. Milas OSB’deki gelişmeleri gazeteden duymuşlar. OSB’den 100 dönüm arsa talep ediyorlar. Kilit ve mobilya fabrikası kurmak istiyorlar. Onlara elimizdeki 73 parsel arsa için 87 ön talep olduğunu anlattım. Eğer orada altyapı çalışmaları başlarsa daha çok taleple karşılaşacağız… Bizim MİTSO olarak uzun süredir dile getirmekte olduğumuz demiryolu konusu var. OSB’nin faaliyete geçmesiyle birlikte demiryolunun da Güllük limanına bağlanmasını bekliyoruz. Bu konuda da Sayın Milletvekilimiz Ali Boğa’nın katkılarını bekliyoruz… Ayrıca Milas’ta kış günleri yaşanmakta olan hava kirliliği nedeniyle Yatağan ve Muğla’ya getirilecek olan doğalgazın Milas’a da getirilmesini talep ediyoruz. Doğalgazın gelmesi için de yine Sayın Ali Boğa’nın desteğini bekliyoruz… Milas OSB’nin tamamlanmasıyla bölgemizde 2 500 kişinin iş bulacağını tahmin ediyoruz. OSB ile birlikte yatırımcılarımızın önünü açacağız”.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, daha sonra Milas OSB’ye katkılarından ötürü AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa’ya bir teşekkür plaketi, içinde Milas zeytinyağı, zeytinyağı sabunu olan bir hediye paketi ve gemici suyu desenli çeyrek boyutta bir Milas halısı armağan etti.

Daha sonra konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da Milas OSB’nin sadece Milas ile ilgili bir konu olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Milas OSB, Muğla ile de ilintilidir. Çünkü mevzuata göre Milas OSB’nin yüzde 75’i tamamlanmadan bir başka ilçede OSB açılamıyor. Milas’ta 2009 yılından bu yana oluşan yönetim kadrosu Milas OSB için çok istekli oldu ve çok çalıştı. Bu süreçte gerek bakanlık müsteşarı Ali Boğa olarak, gerekse Milletvekili Ali Boğa olarak Sayın Ali Boğa, çok büyük hizmet verdi. Ankara’da önümüz tıkandığında hep önümüzü açtı. Bu nedenle, altyapı ihale aşamasına gelişimizde en büyük pay, Sayın Ali Boğa’ya aittir. Altyapı aşaması çok önemlidir. Biz altyapıyı tamamladığımızda iş artık yatırımcıya kalıyor. Bu nedenle bulunduğumuz yer, zurnanın zırt dediği yerdir… OSB’nin bugünkü aşamaya gelişinde Sayın Kaymakamımızın da çok büyük payı vardır. Kendisinin bu sürece çok önemli katkıları olmuştur. Bürokrasinin içinde olması nedeniyle Kaymakamımız da bu konuda çok mesai harcamıştır. Kendisine bu nedenle çok teşekkür ediyorum”.

Muhammet Tokat, Muğla Milletvekili Ali Boğa’ya bir plaket ve ada milas desenli bir çeyrek halı armağan etti.

Yemekte son konuşmayı yapan Kaymakam Fuat Gürel, bugüne kadarki süreçte yaşanan sorunları anlattı. Kaymakam Fuat Gürel şöyle konuştu:

“Önümüze arazinin eğimi gibi bir sorun koydular. Biz de Milaslılar olarak Ankara’ypa gittik. Bize daha önce; ‘Bunlar, bunlar olmazsa bu iş olmaz’ diyen bir bürokrasi ‘Bu iş neyle olabilir, nasıl olabilir?’ noktasına geldi.  Bu da sayın Milletvekilimizin sayesinde oldu. Bu arada belediyemiz de çok sorumluluk üstlendi. Belediye, OSB’ye su sağlamayı ve atıksuların belediyenin arıtma tesisinde arıtılmasını kabul etti ve bu konuda teminat verdi. Belki kesin tarih vermek yanlış alabilir ama artık 1.5 – 2.5 yıl içinde orada fabrikalar yükselecek. Kolay değil, 1997 yılında başlayan bir süreçten geçip bugünlere geldik. Bugünlere gelişimizde geçmiş yönetimleri de kutluyor ve teşekkür ediyorum. Milas OSB’nin yapılmasıyla birlikte hem Milas’ın, hem de Muğla’nın önünü açmış olacağız. OSB’nin bugüne gelişinde Ankara’da tıkandığımız her anda önümüzü açan Milletvekilimiz Sayın Ali Boğa’ya çok teşekkür ediyorum. Kendisi gerçekten bugünlere gelişimizde çok büyük bir paya sahiptir”.

Daha sonra bir konuşma yapan AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa kendisine gösterilen ilgiye çok teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Ben dahi işin başında klasik, statükocu bir bürokrat olmayacağım konusunda kendi kendime söz vermiştim. Aynı sözü milletvekilliğim için de verdim. Görev aldığım her kademede, milletime olan sevgim nedeniyle bu sözümü tuttum. Geriye baktığımda şunu şöyle yapsaydım, diyebileceğim bir şey kalmadı… Bugün bana karşı çok nazik davrandınız. Çok güzel hediyeler verdiniz. Fakat benim için en güzel hediye, OSB’de fabrikaların şalterlerinin indirilmesidir. İsterseniz verdiğiniz bu hediyeler, şimdi burada kalsın. O gün geldiğinde OSB’nin açılış kurdelesini kesmek, fabrikaların şalterlerini indirmek benim için en güzel hediye olacaktır. Bugün ben, 2009’da başlayan işi bu aşamaya getirmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Bu iş, olmaz denilen bir işti. Olmaz denilen işi başardık. Benim hedefim, zaten budur. Yatağan’da Girme Barajı olmaz, dediler. Uğraştık, oluyor. Göcek’te ikinci tünel olmaz, dediler. Oluyor. Fethiye körfezine her yağmur yağdığında kızıl çamur akardı. Kimse bu işin yapılabileceğine inanmıyordu. Şimdi yapılan altyapıyla bunun önüne geçiliyor. 50 yıldır Seki Barajı konuşuluyor fakat bir türlü yapılamıyordu. Şimdi yapılıyor. Babadağ’a teleferik olmaz, deniyordu. Şimdi yapılıyor… Bunların yanı sıra beni üzen tek şey, Bodrum guletleri için ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulamamış olmasıdır. Bu konuda çok çalıştım. Bodrum’da, Milas’ta, Fethiye’de birçok toplantılar yaptık. Fakat bu işe varım, diyen bir kişi çıkmadı. Oysa bir guletin metre maliyeti 4 – 6 milyon Euro arasında. Satış fiyatı ise 11 – 12 hatta 16 milyon Euro dolayında. Bir guletten bu kadar para kazanılıyor. Sorarım, hangi turistik tesis bu kadar kazanç sağlayabilir? Üstelik bu iş için devlet 13 yıl vadeli, yüzde 3 faizli kredi de verecek, dedik. Yok mu, aranızda bir efe, dedik. Maalesef yapım için yürekli bir kişi çıkmadı. Sözüm halen geçerli. Milas OSB’den sonra siz çıkın biz gulet ihtisas organize sanayi bölgesi kuracağız, deyin. Size yardımcı olayım. Muğla, Milas hizmet etmeye layık bir yerdir. Milas zeytinin anavatanıdır. Tarihi güzelliklere sahiptir, Hekatomnos alanı buranın güzelliğine güzellik katmıştır. Tarihi güzelliğiyle, insan güzelliğiyle, beşeri güzellikle Milas çok önemli bir yerdir… Bugün beni çok mutlu ettiniz. Fakat bir kere daha söylüyorum; benim için en önemli hediye OSB’nin açılış kurdelesini kestiğimiz gün olacaktır. Özel ihtisas OSB alanı her zaman için açık. Bunu da düşünürseniz, ben yanınızdayım…”

 

IMG_3127 IMG_3111 IMG_3113 IMG_3115 IMG_3122