DOLAR
33,0552
EURO
36,1033
ALTIN
2.565,05
BIST
11.064,85


MUĞLA’DA ZEYTİNYAĞININ ŞAMPİYONU MİLAS

MUĞLA’DA ZEYTİNYAĞININ ŞAMPİYONU MİLAS
05.07.2021 12:12
0
A+
A-

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  ikincisi düzenlenen ve “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” projesi kapsamında yapılan zeytinyağı kalite yarışmasının şampiyonu Milaslı zeytinyağı üreticileri oldu. İl genelinden 79 firmanın katıldığı yarışmaya Milas’tan 35 firma katılırken jüri tarafından verilen 6 altın jüri özel ödülünün üçünü Milaslı üretici firmalar kazandı. Milaslı firmalar ayrıca 15 altın, 7 gümüş ve 2 de bronz olmak üzere 27 ödül kazandılar. Böylece Muğla ili genelinden toplamda 79 firmanın katıldığı yarışmada Milaslı zeytinyağı üreticileri toplam 27 ödül kazanmış oldu.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Bakanlığın Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığının da desteğiyle sürdürdüğü “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi” kapsamında düzenlenen Zeytinyağı Kalite Yarışmasının sonuçları Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün bahçesinde düzenlenen törenle açıklandı. Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Menteşe Kaşmakamı Caner Yıldır, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ile aralarında MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in de olduğu oda ve borsa başkanları ve bazı daire amirleri katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla’nın önemli bir turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda önemli bir tarım kenti de olduğunu belirterek tarım ve turizmin birbirlerini destekleyen sektörler olduğunu söyledi. Projenin amacının Muğla’da zeytinyağının hasattan sofraya gelinceye kadar olan aşamalarda yapılan yanlış uygulamalar sonucu ürün ve kalite kaybını azaltmak” olduğunu anlatan Saylak “marka sayısını ve kaliteyi arttırmak bizin iç in çok önemlidir” diye konuştu.

Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise konuşmasında “Ankara’da bana zeytinyağını Muğla’nın hangi yöresinden almalıyım, diye sorulduğunda mutlu oluyorum. Bu aslında zetinyağında nereden nereye geldiğimizin de önemli bir kanıtı” dedi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı ise konuşmasında 2020 yılı verilerine göre Muğla’da 17 milyon zeytin ağacı olduğunu, bu sayıyla Muğla’nın Türkiye’de 4’üncü sırada yer aldığını ve Muğla’da marka almış 200 işletmenin olduğunu belirten Vali Tavlı “Milas zeytinyağı 2020 yılı Avrupa Coğrafi işareti alması nedeniyle önem kazanmış, markamız bir kez daha AB tarafından tescillenmiştir. Muğlalı 5 bin yıldır zeytin ağacına sahip çıkmış, zeytini yaşatmıştır” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yaptığı konuşmada Milas’ta zeytin ve zeytinyağının kalitesini ve markalaşmayı arttırmak için yaptıkları çalışmalara değinerek “Milas, zeytinin ve zeytinyağının başkentidir” dedi.

Konuşmaların ardından Muğla Zeytinyağı Kalite Ödülleri Yarışmasında ödül alanlar açıklandı.

Muğla ili genelinden 79 firmanın katıldığı arışmanın “büyük ödülü” sayılan jüri özel ödülünü almaya 6 firma hak kazandı. Milas’tan Ali Osman Menteşe, Bafa Zeytincilik ve Nadi Güler özel ödülü kazanan firmalar oldular. Ayrıca  Bodrum, Yatağan ve Seydikemer’den de birer firma özel ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmaya katılan firmalardan 22s’i altın madalya almaya hak kazanırken bu firmalardan 15’inin Milas’tan olması dikkat çekti. Milas’tan altın madalya kazanan firmalar şunlar:

Liram Gıda, Zeybekler Gıda, Gönül Akar, Kemal Akyol, Çiğdem Sarı Fraser, Zeynep Emel Erdemir, Ahmet Durmaz, Hatice Aktürk, Burhanettin Yaşartürk, Mehmet Al, Çağlayan Üçpınar, Necati Çoban, Şener Yılmaz, Levent Baydal, Karios.

Yarışmada 10 firma gümüş ödül kazanan firmalardan 7’si Milaslı firmalar. Gümüş ödül kazanan Milaslı firmalar şunlar: Alkmene Zeytincilik, Mehmet Özdemir, Cem Çimen, Cenk Altuntaş, TARİŞ, Ali Engin Engin, Mehmet Kaya.

6 bronz ödülün dağıtıldığı yarışmada Milaslı firmalar 2 bronz ödül kazanırken bu firmalar Ömer Soykan ve Erhan Evlimoğlu oldu.