DOLAR
32,5081
EURO
34,5951
ALTIN
2.490,16
BIST
9.548,09


MARE NOSTRO, Milastan Avrupaya Hazır Yemek Şeklinde Balık İhraç Ediyor

MARE NOSTRO, Milastan Avrupaya Hazır Yemek Şeklinde Balık İhraç Ediyor
06.08.2013 17:29
0
A+
A-

Milas’ın önde gelen kültür balıkçılığı firmalarından MARE NOSTRO, Milas yöresinde kültür balıkçılığı yapan firmalardan satın aldıkları balıkları kendi tesislerinde işleyip hazır yemek haline getirerek Avrupa ülkelerini ihraç ediyor. MARE NOSTRO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göle ürettikleri hazır balık yemeklerini donmuş gıda olarak yakında yurt içindeki pazarlara da sunacaklarını söyledi.
Üyelerine ziyaretlerini sürdüren MİTSO yöneticileri, kültür balıkçılığı alanında yöremizin önde gelen kuruluşlarından birisi olan MARE NOSTRO’yu ziyaret ettiler. Kuruluşun, Güllük yolundaki tesislerine yapılan ziyarete MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Atıcı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Mat, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Cuma Bozkurt ve Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Osman Arıkan katıldılar. MİTSO Yöneticilerini içten bir ilgiyle karşılayan MARE NOSTRO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göle, firmalarının faaliyetleri hakkında oda yöneticilerine bilgi verdi. Yöredeki kültür balıkçılığı tesislerinde üretilen çipura ve levrek balıklarını satın alarak kendi tesislerinde işlediklerini ve bunları hazır yemek haline getirerek Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini anlatan Mehmet Göle şöyle konuştu;

“Firmamız ihracata yönelik olarak çalışıyor. Balıkları üreticiden satın alıyoruz ve işliyoruz. Balıkları hazır yemek haline getirerek ihraç ediyoruz. Yakında, yurt içinde donmuş halde hazır yemek pazarlaması yapan önemli firmalardan İglo’ya da ürünlerimizden vermeye başlayacağız. Dondurulmuş gıda pazarına yönelik böyle bir projemiz var”

Daha sonra ekonomik kriz ile ilgili görüşlerini de açıklayan Mehmet Göle; “Bizim üretimimiz genellikle üst gelir gruplarına yönelik olduğu için ekonomik krizden şu ana kadar fazlaca etkilenmedik. Yine de ekonomik krizden hiç etkilenmedik, diyemeyiz. Fakat ekonomik kriz pek çok sektörü sarstı. Ekonomik krizden çıkmanın yolu üretimdir. Ürettikçe krizden çıkabilirsiniz. Üretim artmazsa krizden nasıl çıkılır ki?” dedi.
Daha sonra MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna Milas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili gelişmeleri anlatarak “Biz MARE NOSTRO’nun da OSB’de yatırım yapmak üzere yer almasını istiyoruz. 75 fabrikalık yerimiz var. Şu anda altyapı projelendirme ihalesine hazırlanıyoruz. Siz de buradan bir fabrika yeri alırsanız ileride bütün tesislerinizi aynı yerde toplama olanağınız olur” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın önerisini ilgiyle karşılayan MARE NOSTRO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göle “Elbette biz de böyle bir yatırımı destekleriz ve OSB’de bir yerimiz olsun isteriz. Bu konuda hemen girişimlerde bulunacağız” dedi.

MİTSO Meclis Başkanı Reşit Özer de 4 – 7 Mart tarihlerinde Milas’ta bir Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılacağını belirterek “Odamızın da destek verdiği bu fuarda biz MARE NOSTRO firmasının da yer almasını istiyoruz” diyerek Göle’yi fuara katılmaya davet etti.