DOLAR
33,0456
EURO
36,0171
ALTIN
2.556,19
BIST
11.156,20


Prof. Dr. Şükrü Kızılot MİTSOnun konuğu olarak yeni Türk Ticaret Kanununu anlattı: DEĞİŞMEZSE BU KANUNLA BU TİCARET YÜRÜMEZ

Prof. Dr. Şükrü Kızılot MİTSOnun konuğu olarak yeni Türk Ticaret Kanununu anlattı: DEĞİŞMEZSE BU KANUNLA BU TİCARET YÜRÜMEZ
06.08.2013 17:47
0
A+
A-

*MİTSO’nun konuğu olarak Milas’a gelen Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Kızılot’un yeni TTK hakkındaki bazı sözleri şöyle:
* “1535 maddeden oluşan yeni TTK Meclis’te 3,5 saatte kabul edildi”.
* “Yeni TTK hakkında herkes susuyor. Ticaret profesörleri de hep sustular ve susuyorlar. Oysa bu kanuna tepki göstermek gerekiyor. Milletvekillerinize mektup yazın, bu yasanın değiştirilmesini isteyin. Tepkinizi dile getirin”.
*LTD şirketlerinizi AŞ’ye dönüştürün.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olarak Milas’a gelen ünlü maliye uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot “Yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012 tarihine kadar eğer değiştirilmezse bu kanunla bu ticaret yürümez” dedi. Prof. Kızılot, herkesi ilgilendiren yeni TTK’nın yanlışlıklarının düzeltilmesi için herkesi tepki göstermeye çağırdı.
Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında üyelerini bilgilendirmek ve kamuoyunu aydınlatmak amacıyla MİTSO tarafından Milas’a davet edilen ünlü maliye uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un konferansı 26 Nisan Perşembe günü Park Toplantı ve Düğün salonunda yapıldı. Çok sayıda MİTSO üyesi ve kalabalık bir dinleyici topluluğunun izlediği konferansın açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek yeni TTK’nin her maddesinin hapis ve para cezası tuzaklarıyla dolu olduğunu ve bazı maddelerinin daha yasa yürürlüğe girmeden eskimiş olduğunu söyledi. TOBB üyesi Muğla odaları ve borsasıyla birlikte bir süre önce Muğla’da ortak bir toplantı yaptıklarını ve yeni TTK hakkındaki görüş ve eleştirilerini ortak bir metin haline getirerek kamuoyuna açıkladıklarını ve TOBB’ye gönderdiklerini anlattı. Milas’taki üyelerini ve Milaslıları yeni TTK hakkında aydınlatmak ve uyarmak amacıyla konunun uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot’u davet ettiklerini belirten Enver Tuna davetlerine olumlu yanıt vererek Milas’a gelen Prof. Dr. Kızılot’a da teşekkür etti.
Çeşitli fıkra ve esprilerle süslediği konuşmasında eski TTK’nin 1956 yılında kabul edildiğini ve aradan geçen 56 yıl içinde eskidiğini belirten Prof. Dr. Kızılot “Bu kanunun değişmesi büyük bir ihtiyaçtı. O yüzden bütün siyasi partiler işbirliği yaptı ve 1535 madde 3.5 saatte geçti. Ancak bu kadar kısa süre içinde 1535 madde okunamaz bile Artık eskimişti. Bu nedenle yapılan değişiklik olumludur. Ancak birçok yönden bir an önce elden geçirilmesi gerekmektedir” dedi. Yeni TTK’nin yarım dolu bir bardak gibi olduğunu ve bu nedenle iyimser ve kötümser şekilde değerlendirilebileceğini anlatan Prof. Dr. Kızılot yeni TTK’nin çok önemli değişiklikler getirdiğini belirterek buna göre şirketlerin kısa sürede yapılması gereken çok önemli işlerinin olduğu uyarısında bulundu.
Yeni TTK’ye göre tek kişilik A.Ş kurmanın mümkün hale getirildiğini anlatan Prof. Şükrü Kızılot “Gerçi tek kişi ‘anonim’ adıyla çelişir. Çünkü ‘anonim’ birlikteliği ifade eder. Keşke buna başka bir ad bulsalardı” dedi. Tek kişilik şirkete dönüşmenin şirketin yönetimindeki 5 kişiden 4’ünün hisselerini bir kişiye devretmesiyle mümkün olabileceğini bu işlemin de büyük vergi yükü getireceğini söyledi. Prof. Kızılot, yeni TTK’ye göre birçok yönden AŞ’lerin LTD şirketlerine göre daha avantajlı olduğunu anlatarak “Benim size tavsiyen LTD’leri AŞ’ye çevirin” diye konuştu.
Prof. Dr. Şükrü Kızılot yeni TTK’ye göre işletme defterinin kaldırılacağını bilanço esasına göre kayıt tutmanın tüm tacirler için geçerli olacağını bildirdi. Faturalara, alındığı tarihten başlayarak 8 gün içinde itiraz edilebileceğini, bu süre içinde itiraz edilmemesi durumunda faturanın kesinlik kazanmış sayılacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kızılot yeni kanunla birlikte ortakların şirketlerden borç para çekmesinin yasaklanacağını belirterek “Şirketten 1 TL de çekseniz, 1 milyon TL de çekilseniz 300 günden 730 güne kadar hapis cezası geliyor ve bu cezanın ertelemesi de yok” dedi.
Yeni TTK hakkında bilgi kirliliği bulunduğunu, kanun hakkında açıklamalarda bulunanların bazılarının yanlış şeyler söylediklerini bazılarının da yalan söylediklerini anlatan Prof. Dr. Kızılot “Getirilen bazı uygulamaların AB ülkelerinde olduğunu söylüyorlar. Araştırdım, Almanya’da var, AB’de var dedikleri pek çok şey bu ülkelerde yok. Fransa’da şirketi dolandırana ceza var. Şirketten para çekene hapis cezası yok. Tek kişilik şirketler bu uygulamanın dışında tutulmalıydı. Borç para çekme yasağı LTD şirketlerinin ortakları için getirilmiş ama müdürler unutulmuş. Müdürler şirketten borç para çekebilecek” diye konuştu.
Şirketlerde akrabaya satış yasağı getirildiğini bunun ticaretin doğasına aykırı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Kızılot “Burada bariz fiyat farkı koşulu olmalıydı. Bu yasa değişmezse alışveriş yapacağız kişilerden vukuatlı nüfus kayıt örneği almanız gerekecek. Çünkü bilmediğiniz, tanımadığınız kişiler de akrabanız çıkabilir” dedi.
Yeni TTK ile birlikte şirketlerin tuttukları defter sayısının 3’ten 7’ye çıktığını anlatan Prof. Dr. Şükrü Kızılot “Defterlerin açılışı ve kapanının noter tasdiki nedeniyle noterlere iş çıkacağını belirten Prof. Dr. Şükrü Kızılot “AB’de, şirket defterlerinin noterden açılış ve kapanış tasdiki yok” dedi. Yeni TTK’de ticari defterlerin sahibi lehine delil olması özelliğinin kaldırılacağını ve bu defterlerin delil olup olmamasının hakimin takdirine bağlı hale getirildiğini anlatan Prof. Dr. Şükrü Kızılot “Eğer bu defterlerin delil olması takdiri hakime bırakılıyorsa öyleyse neden notere tasdik ettirelim ki?” diye konuştu.
Şirketlerinde levha asmayanların 3 ay ile 2 yıl arasında hapis veya 73 bin liraya kadar para cezasına çarptırılacağına da dikkat çeken Prof. Dr. Kızılot, yeni TTK’ye göre şirketin ortaklarının, para durumlarının açıklanmasının zorunlu hale getirilmekte olduğunu oysa Bankacılık Kanunu kapsamında bu bilgilerin açıklanmasının ise suç sayıldığını bunun ise büyük bir çelişki olduğunu anlattı.
Yeni TTK’nin birçok yönden değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Kızılot “Benim kanım, bu kanun Temmuz ayına kadar değiştirilecek. Değişmezse bu kanunla bu ticaret yürümez. Ben maliyeci profesörüm. Çıkıp her ortamda bu yasanın yanlışlarını anlatıyorum, yazıyorum. Ama ticaret profesörleri bugüne kadar hep sustular, susuyorlar. Benden başka yazan da yok, konuşan da yok. Sizler susmayın. Tepki gösterin. Milletvekillerinize mektuplar yazın, bu yasasının değiştirilmesini isteyin. Tepkinizi dile getirin” diye konuştu.
Daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, LTD şirketlerinin AŞ’ye dönüştürülmesini tavsiye etti.
Konferansın bitiminde MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Prof. Dr. Şükrü Kızılot’a Milas’a gelerek oda üyelerini ve Milaslıları aydınlattığı için teşekkür ederek bir buket çiçek armağan etti.