DOLAR
32,5700
EURO
34,7581
ALTIN
2.495,33
BIST
9.524,59


ŞEKERBANK’TAN MİTSO ÜYELERİNE İHRACAT İÇİN AKREDİTİF DESTEĞİ

ŞEKERBANK’TAN MİTSO ÜYELERİNE İHRACAT İÇİN AKREDİTİF DESTEĞİ
24.02.2018 10:31
0
A+
A-

*Katar’a zeytinyağı, zeytin ve bal ihraç etmeye hazırlanan MİTSO üyelerine Şekerbank Milas Şubesinden ihracatın güvenle gerçekleşmesi için akreditif hizmeti önerisi geldi.

*Şekerbank’ın önerdiği akreditif desteği ile ihracat ve ithalatta alıcı ve satıcı içen ihraç edilen mal ve karşılığının ödenmesi banka kanalıyla güvenceye alınmış oluyor.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Katar’a ihracat olasılığı üzerine akreditif desteği vermeyi öneren Şekerbank Milas Şubesi’ne teşekkür etti.

Şekerbank, MİTSO üyelerinin başta zeytinyağı ve zeytin olmak üzere Milas’tan yapacakları ihracata akreditif desteği verecek. MİTSO üyelerinin ürünlerini, paralarını alıp alamama gibi kuşkulu bir durum yaşamadan güvenli bir şekilde almalarını sağlamak amacıyla uygulanan Dış ticaretin finansmanı konusunda müşterilerine sundukları hizmetlerin çeşitlendirilmesi yönünde faaliyetlerine devam eden ve akreditif bankacılığı konusunda uzman ve yetkili bankalardan birisi olan Şekerbank, MİTSO üyelerine de ihracatta akreditif desteği sağlayacak.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Katar’a zeytinyağı, zeytin ve bal ihracatı için temasları sürerken MİTSO üyelerinin yapacakları ihracatlarda ödeme güvencesi sorunu yaşanmaması için Şekerbank Milas Şubesinden destek teklifi geldi. Şekerbank Milas Şubesi MüdiresiŞube Müdürü Pınar Top Mavili, ile Bankanın Müşteri Portföy Temsilcisi Şermin Atılgan, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile ‘i ziyaret ederek bir araya gelerek MİTSO üyelerinin ihracatlarına akreditif desteği konusunda görüşme sağladılar.görüştüler. sağlamayı önerdiler.

Şekerbank’ın ihracat akreditifi konusunda Türkiye’nin en deneyimli, uzman ve yetkili bankalarından birisi olduğunu belirten Bankanın Şekerbank Milas Şubesi MüdiresiŞube Müdürü Pınar Top Mavili, “İhtiyaçları bölgesel ve sektörel olarak farklılaşan KOBİ’lerimize, hem şube hem de şube dışı kanallarımızdan geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet vererek, kırsaldan kente Türkiye’nin dört bir köşesinde iyi ve kötü günde KOBİ’lerin yol arkadaşı olmaya devam ediyoruz. Şekerbank Milas Şubesi olarak MİTSO üyelerine in Katar’a yapma girişiminde bulunduğu ihracat kesinlik kazanırsa biz de kendilerine akreditif desteği sağlamaya hazırız. Vereceğimiz akreditif desteğiyle MİTSO üyelerinin, karşı ülkelerdeki alıcılarla ticaretlerini, uygulayacağımız akreditif hizmeti ile her iki tarafı da güvenceye alarak, ticareti güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlamayıyabiliriz hedefliyoruz” dedi. Akreditif sistemin, ihracat ve ithalat yapan her iki kesimi de güvenceye alan bir sistem olduğunu anlatan Şekerbank Milas Müdiresi Şube Müdürü Pınar Top Mavili, “Akreditif sistemin, Türkiye’deki en deneyimli ve uzmanlaşmış bankası Şekerbank’tır. Biz de deneyimimizle, akreditif konusunda uzmanlaşmış ekibimizle MİTSO üyelerinin başta Katar olmak üzere diğer ülkelere yapmayı düşündükleri ihracatlarda yardımcı olmaya hazırız” diye belirtti.

İhracatta akreditif sistemin nasıl uygulandığına ilişkin açıklamalar yapan Şekerbank Milas Şubesi MüdiresiŞube Müdürü Pınar Top Mavili, akreditifin, finansal bir kurum tarafından söz konusu olan tarafa, belirtilen belgeleri ibraz etmesi karşılığında, yinegene belirtilen miktardaki ödemenin yapılmasını sağlayan bir belge olduğunu belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu şekilde para taşıma riski ortadan kalkıyor ve para çekilmesi, mal ve hizmet satın alınması kolaylaşıyor.” dedi. Akreditif yönteminin alıcılara; bankanın akreditif koşullarını yerine getirmeyen, ya da eksik yapan satıcıya ödeme yamadığı için alıcıyı güvenceye alan ve aynı zamanda malların sözleşme koşullarına uygun şekilde, belirtilen vade içinde yüklenmesini sağlayan bir sistemdir. Bu nedenle alıcıların çıkarlarını korumuş olur. Diğer yandan; malın sevk edilmesi ve akreditif koşullarıyla uluslararası ticaretin kurallarına uygun olarak hazırlanması durumunda ödeme, akreditifi açan banka tarafından taahhüt edildiği için satıcının alacağı da garanti altına alınmış durumdadır. Ayrıca, akreditifte belirtilen koşullar yerine getirildiği anda alıcıya ödeme yapıldığı için satıcıya finansman kolaylığı da sağlar. İşte tüm bu hizmetleri biz Şekerbank Milas Şubesi olarak MİTSO üyesi ihracatçılara vermeye hazırız.”.

MİTSO’dan Şekerbank’a teşekkürler:

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda üyesi zeytinyağı, zeytin ve bal üreticilerinin Katar’a ihracat yapma olasılığının belirmesi üzerine kendisini ziyaret ederek ihracatı düşünen Oda üyelere akreditif desteği sağlama yönündeki destekleri için yı öneren Şekerbank Milas Şubesi MüdiresiŞube Müdürü Pınar Top Mavili’ye ile Bankanın Müşteri Portföy Temsilcisi Şermin Atılgan’a gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti. Reşit Özer, Milas’tan Katar’a zeytinyağı, zeytin ve bal ihracatının önemli bir fırsat olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Geçen ay, TOBB’nin organizasyonu ile Katar’a bir iş gezisi düzenlenmişti. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin de geldiği Katar gezisinde ben de katılmıştım. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da desteği ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet bin Casim bin Muhammed Al Sani ve Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jasim Al Tahani’nin yanı sıra Katarlı bazı işadamlarıyla da bir dizi görüşmeler yapmıştım. Dönüşte Katar’dan bir teklif aldık. Hemen toplantı yaparak bunu ilgili üyelerimizle paylaştık. Sonuçta, üyemiz 11 firma, 14 farklı marka ile Katar’a zeytinyağı ve zeytin ihracatı önerisinde bulundu. Karşı taraftan yanıt bekliyoruz. Üyelerimiz en çok malı nasıl gönderecekleri, karşı tarafın ödemeyi nasıl yapacağı, bunun güvencesinin nasıl olacağı, konularında tereddüt ediyorlar. Şekerbank’ın bu konuda yapmış olduğu akreditif desteği bizi çok memnun etti. Şekerbank’ın akreditif önerisiyle üyelerimizin ihraç edecekleri ürünlerin parasını alıp alamama gibi kaygıları da ortadan kalkacak. Bu nedenle sizlere ve Bankanıza çok teşekkür ederim. Dilerim, sizlerin de desteği ile ilk doğrudan zeytinyağı ve zeytin ihracatımızı gerçekleştirebiliriz”