DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


SGK HATIRLATIYOR: PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASINDA SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS.

SGK HATIRLATIYOR: PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASINDA SON BAŞVURU 31 AĞUSTOS.
19.08.2021 16:56
0
A+
A-

SGK, 9 Haziran’da başlayan prim borçlarının yapılandırılmasında son başvuru tarihin 31 Ağustos olduğunu hatırlattı. SGK Muğla İl Müdürlüğü tarafından işverenlere ve sigortalılara yönelik olarak yapılan çağrıda yapılandırma kapsamında anapara borçlarına gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacağı ve güncellenmiş borcun ilk taksitinin 31 Ekim 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi durumunda Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ının silineceği bildirildi.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Muğla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü işverenlerle sigortalılara yaptığı çağrıda 9 Haziran’da başlayan prim borçlarının yapılandırılmasında son başvuru tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlatarak ilgilileri bir an önce başvurularını yapma çağrısında bulundu.

Yapılan çağrıda 9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ” uyarınca SGK borçlarına da yapılandırma imkanı sağlandığı belirtildi. Çağrı metninde 2021 Nisan ayı  ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ile 4/B (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğu bildirildi.

Çağrıda ayrıca, bu kapsamda güncellenmiş borçların ilk taksit ödeme süresi sonu olan 31 Ekin 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yurt İçi- Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE)  tutarının yüzde 90’ının , iki taksit halinde 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde ise yüzde 50’sinin silineceği ifade edilirken yapılandırılan idari para cezalarında ise para borcunun yüzde 50’sinin silineceği, kalanın ise Yİ-ÜFE ile güncelleneceği belirtildi.

Yapılandırılan borçların ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde de ödenebileceği açıklanan çağrıda 6 Haziran 2021 tarihinde başlayan  yapılandırma başvuruları için son başvuru tarihinin ise 31 Ağustos 2021 olduğu hatırlatıldı.

Öte yandan MİTSO da üyelerine yaptığı çağrıyla yapılandırmada son başvuru tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlatarak bu imkandan yararlanmaları bildirildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması kapsamında olan üyelerimiz eğer bugüne dek başvuruda bulunmadılarsa önlerinde çok kısa bir süre kaldı. Oldukça avantaj sağlayan yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Ağustos. Üyelerimize hatırlatıyoruz” diye konuştu.