DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


A.TR DOLAŞIM BELGESİ SATIŞ ONAY YETKİSİ MİTSO’DA…

A.TR DOLAŞIM BELGESİ SATIŞ ONAY YETKİSİ MİTSO’DA…
10.12.2019 15:55
0
A+
A-

*A.TR Dolaşım Belgesinin satış ve onay yetkisi TOBB tarafından MİTSO’ya verildi. Böylece, bu belgeyi almak isteyen taşımacılar A.TR Dolaşım Belgesi için Muğla’ya gitmek zorunda kalmayacaklar.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın talebi üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından A.TR Dolaşım Belgesi Satış Onay Yetisi verildi. Böylece, ihraç ürünü taşıyan Milaslı taşıyıcılar A.TR belgesi almak ve onaylatmak için Muğla’ya gitmek zorunda kalmayacaklar.

            MİTSO’nun A.TR Dolaşım Belgesi Satış ve Onay yetkisi talebi TOBB tarafından uygun bulunarak yetkilendirme yapıldı. TOBB tarafından MİTSO’ya yapılan yazılı bildirimde, A.TR Dolaşım Satış / Onay Yetki belgesinin; Türkiye ile Avrupa Topluluğu Arasında Oluşturulan Gümrük Birliğinin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Karar uyarınca A.TR Dolaşım Belgesi Türkiye veya Topluluk’ta serbest dolaşımda bulunan eşyanın Gümrük Birliği çerçevesinde tercihli rejimden yararlanabilmesini sağlamak üzere, gümrük idaresince ya da bu idare tarafından yetki verilmiş kişi ve kuruluşlarca düzenlenip gümrük idaresince vize edilen belge olduğu bildirildi. Yazıda, A.TR Dolaşım Belgesi Gümrük Birliği uyarınca serbest dolaşıma ilişkin hükümlerin uygulanması için gerekli koşulların yerine getirilmiş olması halinde, Avrupa Topluluğuna üye ülkelere ihracata konu eşya için düzenlenmekte olduğu belirtilerek “Odanıza ibraz edilen ve A.TR Dolaşım Belgesi düzenlenmesine esas teşkil eden belgelerin ilgili mevzuata uygun olarak kontrolünden ve belgelerin doğruluğundan Odanız sorumlu olup, ilgili tebliğin işleyişi ile ilgili olarak gerekli görülen tüm tedbirlerin alınması hususunda sorumluluğunuz bulunmaktadır” denildi ve bu konudaki denetimin Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenebileceği bildirildi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBB tarafından MİTSO’ya A.TR Dolaşım Belgesi Satış / Onay Yetkisi verilmesi üzerine yaptığı açıklamada “Daha önce Milas’taki ihraç ürünü eşya taşıyıcıları bu belgeyi almak için Muğla’ya gitmek zorunda kalıyorlardı. Şimdi Odamızda bu belgeyi verebileceğiz ve onaylayabileceğiz” diye konuştu.